Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy

26 stycznia 202125 kwietnia 2021

Nie tylko Bauhaus.
Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy

Wernisaż: 26 stycznia 2021 r.
MCK w Krakowie
Wystawa czynna do: 25 kwietnia 2021 r.
26 stycznia – 25 kwietnia 2021
Kuratorzy: Lothar Altringer, Jens Bove, Adelheid Komenda, Sebastian Lux, Natalia Żak

W dwudziestoleciu międzywojennym fotografia stała się obok filmu istotnym elementem szeroko pojętej kultury wizualnej. Niemcy wyrosły wówczas na fotograficzną potęgę – do Republiki Weimarskiej zaczęli ściągać artyści z całej Europy. Nazwiska takich twórców jak Man Ray, László Moholy-Nagy, Alfred Eisenstaedt, August Sander i wielu innych zapełniają karty opracowań poświęconych historii fotografii, a ich prace są szeroko rozpoznawalne, nie tylko wśród amatorów tego medium.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Planowana wystawa będzie nie tylko okazją do prześledzenia pionierskich dokonań fotografii niemieckiej, ale też próbą przybliżenia kultury, obyczajowości i historii Republiki Weimarskiej. Początki nowego państwa, atmosfera złotych lat dwudziestych czy doświadczenie kryzysu ekonomicznego to tylko niektóre z pojawiających się wątków. Ważnym punktem odniesienia będzie społeczno-obyczajowy portret epoki, mający swoje odzwierciedlenie w stylu życia, sposobach spędzania czasu wolnego, popularności nowych dyscyplin sportowych czy modzie. Nowoczesność, postęp, technika – to hasła, które trafiały na podatny grunt i elektryzowały mieszkańców tak Berlina jak Warszawy, Budapesztu czy Tallina.

Wystawa będzie równocześnie okazją do przyjrzenia się z bliska formalnym eksperymentom spod znaku Bauhausu czy Nowej Rzeczowości. Doświadczenia niemieckie rezonowały szeroko poza granice nowej republiki, znajdując swoje odzwierciedlenie w całej Europie. Dlatego też dopełnieniem wystawy będzie polska fotografia tego okresu, która, zestawiona z pracami z Niemiec, sprowokuje dyskusję o różnicach i podobieństwach związanych zarówno z poszukiwaniami nowego języka fotografii , jak i z polityczno-społecznym doświadczeniem tamtych lat.

Wystawa organizowana we współpracy z LVR-LandesMuseum Bonn, F.C. Gundlach Hamburg Foundation, Deutsche Fotothek Dresden. Polskie prace pochodzą z wybranych kolekcji prywatnych i instytucji muzealnych.

Szczegóły

Początek:
26 stycznia 2021
Koniec:
25 kwietnia 2021
Witryna internetowa:
https://mck.krakow.pl/nie-tylko-bauhaus-miedzywojenna-fotografia-niemiecka-i-polskie-tropy

Miejsce wydarzenia

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 42 42 800
Witryna internetowa:
http://mck.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.