Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Beata Ewa Białecka. Obraz w ubraniu

10 maja 202431 lipca 2024

Beata Ewa Białecka, Hodegetria srebrna, malarswto, technika mieszana, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Beata Ewa Białecka, Hodegetria srebrna, malarswto, technika mieszana, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Beata Ewa Białecka, Hodegetria srebrna | 2014

„W swojej praktyce malarskiej łączę ikonosferę współczesności z ikonografią religijną. Akcentuję relacje kultury popularnej i tak zwanej sztuki wysokiej. Dzięki temu obrazy mają pamięć kulturową i pamięć czasów najnowszych. Slogany reklamowe znanych marek odzieżowych, które anektuję do obrazu (Thank God I’m a Woman, Intimissimi, Reserved, Top secret, Let’s everybody be mistique, etc.) sprawiają, że światy sacrum i profanum mają szansę się spotkać a nawet komunikować. Zwracam tym samym uwagę na fakt coraz głębszego zanurzania się w kulturze konsumpcyjnej, zaś obrazy są pytaniem o cierpienie związane z wie- cznie nienasyconym okiem, które nieustannie pożąda nowego, innego.

Drugim równie istotnym zjawiskiem rozstrzyganym przeze mnie w malarstwie jest nie tylko pragmatyczne ale przede wszystkim kontemplacyjne „ubieranie” obrazu, czyli nakładanie tzw. koszulek inspirowane tradycją wschodnią, maryjnymi sukienkami, szatami liturgicznymi, a w rzeczywistości ich malowanie bądź wyszywanie. Haft jest tu zjawiskiem medytacyjnym, kojącym i ból i nerwy. „Ubrany” obraz staje się naznaczony, wywyższony, niemal eschatyczny — wprowadza widza w duchową rzeczywistość.

Konterfekty — inaczej obrazy trumienne to obrazy przeznaczone do pożegnalnego rytuału. Obrazy użyczają zmarłej symbolicznego ciała, zastępują nieobecne ciało obecnym obrazem. I tak jak się ubiera zmarłego do trumny, tak ja ubieram ciało obrazu — nakładam żałobną sukienkę, haftuję kwiaty wokół głowy, dokonuję swoistego rytuału przejścia.” ~ Beata Ewa Białecka

Szczegóły

Początek:
10 maja 2024
Koniec:
31 lipca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://cekus.pl/beata-ewa-bialecka-obraz-w-ubraniu/

Miejsce wydarzenia

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
ul. Parkowa 1
Nakło Śląskie, 42-620 Polska
+ Google Map
Telefon:
505 802 207
Witryna internetowa:
https://cekus.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.