Alina Picazio. Piana wspomnień

STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto

Anna Kutera. Titanic

Ilustracje Bohdana Butenki w Płockiej Galerii Sztuki

Leon Tarasewicz, wystawa, niezła sztuka

Leon Tarasewicz „Realizacja malarska”

Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia

Skóra anatomiczna / skóra sakralna

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, 10 głosów malarstwa, niezła sztuka

„10 głosów malarstwa” zabrzmi w Elektrowni

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztuka

Droga jest celem. Wystawy kolektywu Theseus w Poznaniu

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka

Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

Obecność. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika

Magiczne światy Józefa Wilkonia, niezła sztuka, Józef Wilkoń

Magiczne Światy Józefa Wilkonia

Mieczysław Wejman, wystawa, ŻIH, niezła sztuka

Tańczący 1944. Mieczysław Wejman

Wojciech Fangor, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, niezła sztuka

Fangor w CSW w Toruniu

Stefan Gierowski 2013

Amerykański sen Czesława Czaplińskiego – wystawa fotografii

Sean Scully, CSW Toruń, niezła sztuka

Sean Scully. Malarstwo i rzeźba

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bovska

17 września 202115 października 2021

Bovska

Wernisaż: 17 września 2021 r., godz. 18:00

17 września 2021 r. – 15 października 2021 r.
Dom Literatury w Łodzi
Kuratorka: Adriana Usarek

Wystawa w ramach Łódź Design Festival

BOVSKA, projekt Bovska, Magda Grabowska Wacławek, plakat, Niezła Sztuka

Wystawa Bovska

BOVSKA – Magda Grabowska-Wacławek, ilustratorka, projektantka, muzyk, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Sama przyznaje, że nie potrafiła, od wczesnych lat szkolnych, zdecydować, co jest dla niej ważniejsze. Spełnienie przyszło w połączeniu obu tych dziedzin. Jako ilustratorka i graficzka posługuje się pseudonimem Grabovska, a jako muzyk – Bovska.

BOVSKA, projekt Bovska, Magda Grabowska Wacławek, plakat, Niezła Sztuka

Wystawa Bovska

Otwartość na nowe pomysły, entuzjazm i poczucie humoru to nieodłączne elementy życia Bovskiej, które owocują ciekawymi pomysłami twórczymi. Jej zdaniem rozwój możliwy jest tylko wtedy, gdy zaakceptuje się lęki, które są nieodłącznym elementem tworzenia, szczególnie, gdy robi się coś pierwszy raz, gdy wychodzi się poza swoją strefę komfortu. Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, dobra zabawa, ale też popełnianie błędów. W swojej pracy twórczej kieruje się intuicją, jest ona właściwie podstawą jej aktywności artystycznej. Nie uznaje półśrodków, w każdy projekt angażuje się na sto procent, szanuje ludzi, z którymi pracuje i dba o relacje z nimi.

Bovska projektuje i ilustruje najróżniejsze formy grafiki użytkowej, np. książki, plakaty, okładki, albumy cd, murale, patterny i wiele innych. Obecnie skupiona jest przede wszystkim na kreowaniu swojej prywatnej przestrzeni twórczej, realizacji własnych wizji artystycznych.

BOVSKA, projekt Bovska, Magda Grabowska Wacławek, plakat, Niezła Sztuka

Wystawa Bovska

Spośród różnych sposobów wypowiedzi artystycznej, twórczyni szczególnie ceni sobie formę muralu (w Warszawie znajdują się sześć jej autorstwa, a obiecuje, że będzie ich więcej). Zaprojektowała także okładkę i layout do książki Kasi Olubińskiej „Bóg w Wielkim Mieście”, książkę Izabeli Lenartowicz „Skin doctor. Biblia zdrowej cery”, zilustrowała książkę „Świat pieniądza” i wiele innych. Na swoim koncie ma współpracę z takimi markami jak Agencja Muzyczna Polskiego Radia, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku, czy piękna marka produkująca zabawki – Wooden Story.

Według jej projektów powstały okładki płyt: „Chwały” Owca, „Błogo” Agnieszki Musiał (ilustracje), „Lis” zespołu PSM, „Internal Melody” Krzysztofa Lenczowskiego, a także jej własnych albumów zatytułowanych: „Kaktus”, „Kaktus Extra”, „Pysk”, „Kęsy”. Za ostatni album „Sorrento” Bovska otrzymała nagrodę specjalną za edytorstwo w konkursie „30/30 okładek”.

BOVSKA, projekt Bovska, Magda Grabowska Wacławek, plakat, Niezła Sztuka

Wystawa Bovska

W twórczości Bovskiej widoczne są inspiracje organicznymi kształtami zaobserwowanymi w naturze. Dla autorki liczą się proste formy, z których zbudowane są figuracje i obiekty, istotna jest precyzyjna kompozycja projektu. Uproszczona konstrukcja postaci sprzyja wieloznacznym, otwartym interpretacjom, przez co ich charakter staje się uniwersalny. Ów brak jednoznaczności oraz pewna nieoczywistość tworzą piękno, niedopowiedzenia pobudzają zmysły i wyobraźnię. Mimo minimalistycznego, nieco enigmatycznego podejścia do figur i koloru, ilustratorka za pomocą prostej formy przekazuje maksimum treści.

BOVSKA, projekt Bovska, Magda Grabowska Wacławek, plakat, Niezła Sztuka

Wystawa Bovska

Niektóre realizacje zmierzają w stronę abstrakcji. Ilustracje przedstawiające motywy kwiatowe są niezwykle dekoracyjne, z dopracowanym szczegółem. Kreska jest żywa, finezyjna, zróżnicowana. Każdy gest jest dokładnie przemyślany. Twórczyni posługuje się paletą barw utrzymaną w tonacji pastelowej. Płatki, listki, łodyżki wydają się lekkie, zwiewne, delikatne, wręcz efemeryczne.

Bovska ma wypracowaną własną estetykę i styl. Jej pracom nie sposób odmówić unikatowego charakteru. Rysunki, ilustracje wychodzące spod ręki mogą stać się niebanalną dekoracją, źródłem estetycznych doznań, jak również tematem do głębszej refleksji.

Szczegóły

Start:
17 września 2021
Koniec:
15 października 2021
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
https://www.lodzdesign.com/ldf2021/program/bovska/

Miejsce

Dom Literatury w Łodzi
ul. Roosevelta 17
90-056 Łódź, Łódzkie Polska
+ Google Map
Telefon:
42 636 68 38
Strona internetowa:
http://dom-literatury.pl/