Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?

14 maja 202115 sierpnia 2021

Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?

14 maja 2021 r. – 15 sierpnia 2021 r.
Muzeum Śląskie w Katowicach

Piotr Sagan, Chrystus Frasobliwy, drzeworyt, Niezła Sztuka
Piotr Sagan, Chrystus Frasobliwy | 1825–1900, drzeworyt wzdłużny ręcznie kolorowany, ośrodek w Bobrku k. Oświęcimia, zbiory Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

 

Drzeworyt ludowy jest mało znaną i rzadko prezentowaną dziedziną sztuki ludowej. Popularny był w XVIII i XIX wieku, ale pod koniec XIX wieku stał się sztuką zaginioną. Na szczęście już w XIX wieku pojawiły się pierwsze jego kolekcje, a na początku XX wieku zainteresowali się nim znawcy i miłośnicy sztuki ludowej, artyści profesjonalni, powstały pierwsze opracowania naukowe.

Podejmowano także próby reaktywacji drzeworytu ludowego. Na przełomie lat 20. I 30. XX wieku za namową Emila Zegadłowicza tworzył je Jędrzej Wowro. W latach 70. XX wieku z inspiracji bibliofila i kolekcjonera sztuki ludowej Kacpra Świerzowskiego – Piotr Dyburski z Grobli. Nie przyczyniło się to jednak do odrodzenia tej sztuki. Czy pojawiający się współcześnie twórcy dają nadzieję na powrót do tej sztuki tworzenia ludowych drzeworytów?

Wystawa prezentuje drzeworyty i klocki drzeworytnicze z XVIII, XIX oraz z początku XX wieku. Pokazuje efekty zainteresowań tą dziedziną sztuki ludowej. Prezentuje także współczesne przykłady jej reaktywacji – grafiki Antoniego Toborowicza oraz Włodzimierza Ostoji-Lniskiego. Przybliża widzowi ciekawą i mało znaną dziedzinę sztuki ludowej.

Na wystawie prezentowany jest film Polski drzeworyt ludowy z 1970 roku w reżyserii Grzegorza Dubowskiego, zrealizowany przez Wytwornię Filmów Oświatowych w Łodzi.

Szczegóły

Początek:
14 maja 2021
Koniec:
15 sierpnia 2021
Witryna internetowa:
https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/drzeworyt-ludowy-zaginiona-sztuka/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
Katowice, 40-205 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 779 93 00
Witryna internetowa:
http://www.muzeumslaskie.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.