Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Else Mögelin. Bauhaus i duchowość na Pomorzu

11 kwietnia 20249 czerwca 2024

Else Mögelin, Światło i cień, tkanina, bauhaus, niezła sztuka
Else Mögelin, Światło i cień, tkanina, bauhaus, niezła sztuka
Else Mögelin, Światło i cień | 1962, Stiftung Pommersches Landesmuseum Greifswald

Else Mögelin należała do najważniejszych artystek związanych z międzywojennym Szczecinem.

Jako absolwentka słynnego już wówczas Bauhausu przeniosła na Pomorze innowacyjne metody twórcze i dydaktyczne. W latach 1927–1942 prowadziła pracownię tkaniny w szczecińskiej Miejskiej Szkole Rzemiosła i Przemysłu Artystycznego, przemianowanej w 1930 roku na Praktyczną Szkołę Pracy Projektowej. Uczelnia ta ściśle współpracowała z Muzeum Miejskim pod zarządem Waltera Riezlera, który wielokrotnie prezentował dokonania wykładowców i uczniów, propagując nowoczesne kierunki w sztuce. Obecna wystawa gromadzi znów w tym samym gmachu – choć po raz pierwszy dla szerokiej polskiej publiczności – dzieła Mögelin i jej kręgu. Od młodzieńczych eksperymentów abstrakcji po ludowe stylizacje dojrzałych lub późnych lat: tkactwo, malarstwo i grafika odzwierciedlają stałą fascynację naturą oraz potrzebę rozwoju duchowego w zmieniającym się pejzażu i sytuacji politycznej.

Na wystawie zgromadzono ponad 100 obiektów reprezentujących różne media i techniki, pochodzących z kolekcji instytucjonalnych i prywatnych. Niemal wszystkie dzieła pokazywane są po raz pierwszy w Polsce, część z nich ma swoją międzynarodową premierę. Twórczość Mögelin ukazana została w kontekście prac m.in. Friedricha Bernhardta, Theodora Boglera, Egona Engeliena, Ottona Lindiga, Kurta Schwerdtfegera, Lotte Usadel, Wilhelma Wagenfelda i Vincenta Webera.

więcej informacji >>

Kurator: dr Szymon Piotr Kubiak

Szczegóły

Początek:
11 kwietnia 2024
Koniec:
9 czerwca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeum.szczecin.pl/wystawy/czasowe/2286-else-moegelin-bauhaus-i-duchowosc-na-pomorzu-else-moegelin-bauhaus-und-spiritualitaet-in-pommern.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
Szczecin, 70-561 Polska
+ Google Map
Telefon:
91 4315 200
Witryna internetowa:
https://muzeum.szczecin.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.