Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańskie ślady Szekspira. Chodowiecki & Limon

25 maja 202231 lipca 2022

Gdańskie ślady Szekspira. Chodowiecki & Limon

Gdańskie ślady Szekspira.
Chodowiecki & Limon

25 maja 2022 r. – 31 lipca 2022 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku |
Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego
Kuratorki: Alicja Andrzejewska-Zając, Joanna Kamień

Gdańskie ślady Szekspira. Chodowiecki & Limon
Wystawa Gdańskie ślady Szekspira. Chodowiecki & Limon

Uniwersytet Gdański i Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszają na wystawę Gdańskie ślady Szekspira. Echoes of Shakespeare in Gdańsk: Chodowiecki & Limon. Wernisaż wystawy odbędzie się w dzień urodzin Profesora Jerzego Limona, 24 maja 2022 r. o godz. 17.00, natomiast wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 25 maja do 31 lipca 2022 roku w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Kuratorkami wystawy są Alicja Andrzejewska-Zając i Joanna Kamień.

Wystawa odbędzie się w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych i naukowych „Jerzy Limon: INSPIRACJA – DIALOG – POLEMIKA”, organizowanych przez Uniwersytet Gdański, Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

Na dwujęzyczną (polsko i angielskojęzyczną) ekspozycję składać się będzie 80 grafik i ilustracji autorstwa Daniela Chodowieckiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ponad 30 prac z prywatnej kolekcji Jerzego Limona, inspirowanych twórczością Szekspira. Dzieła Chodowieckiego prezentowane na wystawie to m.in. cykle ilustracji do Hamleta, Makbeta, Króla Henryka IV, Wesołych Kumoszek z Windsoru czy Koriolana. Wśród prac z kolekcji Jerzego Limona są zarówno bardzo stare oryginalne ryciny i grafiki (m.in. kolorowa grafika Petera Willera Der Stadthoff z ok. 1650 roku, prezentująca Szkołę Fechtunku w Gdańsku); kolorowa rycina do sztuki Jak wam się podoba, grafika do Otella oraz współczesne rysunki, obrazy i dzieła takich twórców, jak Kiejstut Bereźnicki, Andrzej Markowicz, Rafał Olbiński, Marian Kołodziej, czy Andrzej Taranek.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog, zawierający teksty organizatorów wystawy, muzealników, teatrologów i szekspirologów, a także filmowa kompilacja komentarzy Profesora Jerzego Limona, przygotowana na podstawie wygłaszanych przez niego wcześniej wykładów o Szekspirze.

Szczegóły

Początek:
25 maja 2022
Koniec:
31 lipca 2022
Witryna internetowa:
http://www.mng.gda.pl/wystawy/gdanskie-slady-szekspira/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Gdańsku | Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
Gdańsk, 80-828 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 58 307 59 12
Witryna internetowa:
http://www.mng.gda.pl/our-services/oddzial-zielona-brama/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.