Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

W głębi obrazu II

31 maja 202231 lipca 2022

Bóg z rajem Adama i Ewy, epitafium Nicolausa Jenckwitza-Posadowskiego

W głębi obrazu II

31 maja 2022 r. – 31 lipca 2022 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Kurator: dr hab. Piotr Oszczanowski

Bóg z rajem Adama i Ewy, epitafium Nicolausa Jenckwitza-Posadowskiego
Bóg z rajem Adama i Ewy, epitafium Nicolausa Jenckwitza-Posadowskiego

Jakie skojarzenia z wojną może nasunąć Raj Michaela Willmanna? Czy dawne znaki herbowe mogą przypominać dadaistyczne kolaże? Po raz kolejny współcześni artyści zapraszają widzów w podróż w głąb obrazów dawnych mistrzów, odkrywając nieoczekiwane skojarzenia i zapraszając do spojrzenia na znane dzieła z innej perspektywy.

„W głębi obrazu II” jest kontynuacją prezentowanego w roku ubiegłym projektu, w ramach którego w sąsiedztwie wybitnych dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu można było oglądać dzieła artystów współczesnych. W tym roku do Jadwigi Sawickiej i Łukasza Huculaka dołączyli doktoranci Uniwersytetu Rzeszowskiego i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: kolektyw artystyczny Bezimienny, Magdalena Franczak i Paweł Korbus.

Formuła wydarzenia zakłada działania, które aktualizują i przedstawiają w nowym kontekście obiekty pochodzące z kolekcji muzealnej. Artyści stworzyli prace inspirowane wybranymi obrazami prezentowanymi na wystawie „Sztuka śląska XVI–XIX w.” i nadali dawnych dziełom nowe znaczenia, nie unikając przy tym kontekstu przeżywanych aktualnie ogólnoświatowych kryzysów. Kierując uwagę widzów na wybrane detale i wątki renesansowych czy manierystycznych malowideł, dyskretnie dialogują z problemami współczesności. Zapraszając do uważniejszego spojrzenia na dzieła muzealne, zabierają odbiorców w podróż w głąb obrazu. Jest to swoista „wizualna” archeologia, która pozwala odkryć nieoczekiwane związki łączące  przeszłość ze współczesnością.

Szczegóły

Początek:
31 maja 2022
Koniec:
31 lipca 2022
Witryna internetowa:
https://mnwr.pl/w-glebi-obrazu-iizapowiedz-wystawy-czasowej/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław, 50-153 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 71) 372 51 50
Witryna internetowa:
http://www.mnwr.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.