Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ireneusz Walczak. Zeitgeist

7 lutego 20201 marca 2020

Ireneusz Walczak. Zeitgeist

Wernisaż: 07 lutego 2020 r.
godz. 18:00
Galeria Bielska BWA
Wystawa czynna do: 01 marca 2020 r.
Kurator wystawy: Agata Smalcerz

Obrazy Ireneusza Walczaka to autorski komentarz do dzisiejszego świata. Malarstwo artysty współgra z duchem czasu, ukazując rozdźwięk między ludzką naturą a rozwiniętą cywilizacją.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Wystawa malarstwa Ireneusza Walczaka prezentująca obrazy artysty, zrealizowane w ostatnich trzech dekadach, zawarte w kilku cyklach, będących ulubioną formą wypowiedzi artysty. To malarstwo żywo komentujące rzeczywistość, o czym świadczą także sugestywne, często rozbudowane, tytuły prac, a jednocześnie autonomiczne wobec silnych emocji, których dostarczają zmiany cywilizacyjne.

Agata Smalcerz, kurator wystawy: Obraz „Disintegration” Ireneusza Walczaka zdobył Złoty Medal na XXXI Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Bielska Jesień w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej w 1994 roku. Po 25 latach problem podjęty wówczas przez artystę w cyklu „Terra Incognita” – dezintegracji świata przyrody i człowieka, zagrożeń wynikających ze zniszczenia środowiska – jest ciągle aktualny. Jedynym pozytywem w stosunku do globalnej sytuacji sprzed ćwierćwiecza, jest obecnie wzrost świadomości ludzi i podjęcie pewnych działań mających zatrzymać katastrofę ekologiczną. Jednak degradacja środowiska postępuje i pytanie, czy zdążymy i czy zdołamy – pozostaje otwarte.

Na wystawie w Galerii Bielskiej BWA zaprezentowanych zostanie kilkanaście monumentalnych obrazów artysty z cyklu „Terra Incognita” z lat 1991–1995, uzupełnionych obrazami z cyklu „Zrosty” z 1989 roku oraz kilka prac z lat 2017 i 2019, w tym cykl „Zeitgeist”, który dał tytuł całej wystawie. Problem ekologii został w nich poszerzony o wątek destrukcyjnej siły modelu ekonomicznego obowiązującego we współczesnym społeczeństwie oraz rozdźwięku między ludzką naturą a rozwiniętą cywilizacją. „Zeitgeist” (niem. duch czasu) to pojęcie odnoszące się do intelektualnego i kulturalnego klimatu epoki.

Szczegóły

Początek:
7 lutego 2020
Koniec:
1 marca 2020
Witryna internetowa:
http://galeriabielska.pl/wystawa/ireneusz-walczak-zeitgeist

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.