Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Piękny i Bestia. Wystawa główna Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”

6 lutego 20207 marca 2020

Piękny i Bestia. Wystawa główna Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”

Wernisaż: 06 lutego 2020 r.
godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi |
Galeria Re:Medium
Wystawa czynna do: 07 marca 2020 r.

Kurator: Anita Bialic

Autorzy: Tamás Ábel – Węgry; Simone Crestani – Włochy; Merle Kannus – Estonia; Alison Lowry – Irlandia; Joanna Manousis – Wielka Brytania; Alena Matĕjka – Czechy; Richard Meitner – USA / Holandia; Artis Nimanis – Łotwa; Yoshiko Okada – Japonia / Francja; Tanja Pak – Słowenia; Nataliya Vladychko – Ukraina / Holandia; Lars Widenfalk – Szwecja; Iwona Demko, Dąbrówka Ida Huk, Antonina Joszczuk, Marzena Krzemińska-Baluch – Polska

Na okładce marcowego (2019) wydania amerykańskiego „Vogue’a” znaleźli się Justin Bieber, idol nastolatek, z poślubioną kilka miesięcy wcześniej Hailey Baldwin. Rysy delikatnej i drobnej modelki zostały na zdjęciu zmaskulinizowane, a jej postać ukazana jako znacznie masywniejsza niż w rzeczywistości.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Fotografia wywołała burzliwą dyskusję o rolach i skłonnościach obojga bohaterów, zapewne zgodnie z intencją redakcji. „Ona wygląda tu bardziej męsko niż on!” – protestowali fani pary.

Czy przedstawiając kobietę w dominującej pozycji, obrażamy ją i jej partnera, jak sugerują komentatorzy pod zdjęciem Bieberów w „Vogue’u”? Czy drobny i niewinny mężczyzna może zachować funkcję samca alfa, a jeśli tak – co ona obecnie oznacza? I wreszcie: ile osobistych przeżyć i skłonności może artysta zawrzeć w pozornie nieosobistych przedstawieniach kobiet i mężczyzn?

Mężczyzna w różowej koszuli i kobieta w garniturze… Na przełomie XX i XXI wieku kobiety i mężczyźni pozbyli się ciężaru płci społeczno-kulturowej nie tylko w życiu zawodowym i rodzinnym, ale też w modzie, wyglądzie zewnętrznym, w sposobie spędzania wolnego czasu czy wyrażania emocji. Współczesne kobiety uwłaszczyły się na „męskiej” racjonalności, dając mężczyznom prawo do płaczu i ojcowskiego instynktu.

On piękny, a ona – bestia? Temat wystawy głównej 7. edycji European Glass Festival podsuwa przewrotne obrazy, które prowokują wyobraźnię, uwalniają osobiste doświadczenia, wspomnienia i emocje.

Szczegóły

Początek:
6 lutego 2020
Koniec:
7 marca 2020
Witryna internetowa:
http://www.mgslodz.pl/wystawy/piekny-i-bestia-414.html

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
Łódź, 90-001 Polska
+ Google Map
Telefon:
42 632 24 16
Witryna internetowa:
http://mgslodz.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.