Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Marzena Tauer-Konecka. Pamięć ujarzmiona

7 lutego 20201 marca 2020

Marzena Tauer-Konecka.
Pamięć ujarzmiona

Wernisaż: 07 lutego 2020 r.
godz. 18.00
Galeria Sztuki Wozownia
Wystawa czynna do: 01 marca 2020 r.

Zamysł namalowania życiorysu powstał wiele lat temu, ale musiało upłynąć trochę czasu, by można go było zrealizować. Bo czas daje dystans: i do spraw, które się kiedyś wydarzyły, i do siły naszych przeżyć – uspokaja, równoważy emocje. Stajemy się też bardziej sentymentalni.

Fot. materiały organizatora
Fot. materiały organizatora

Przed oczami przesuwają się obrazy, które zapamiętałam niczym filmowe kadry. Chciałam je zatrzymać, utrwalić – ocalić mój wielki, mały świat od zapomnienia. Proces twórczy nie jest łatwy, przynosi radość, satysfakcję, ale też zwątpienie, czasami niemoc – stąd „pamięć ujarzmiona”.

Każdy obraz został przeze mnie starannie skonstruowany. Tylko w ten sposób mogę przekazać treści w statycznym, jednoznacznym kształcie. W pamięci pozostały czyste, silne wizje, już bez wewnętrznych wibracji, które towarzyszyły mi zawsze. Pozostały też emocje – malując portret nie sposób ukryć własnego stosunku do przedstawianej osoby. Najważniejsze jednak, żeby zachować właściwy poziom koherencji.

Fot. materiały organizatora
Fot. materiały organizatora

Lapis lazuri – półszlachetny kamień, z którego w starożytności wyrabiano niebieską farbę ultramarynę, był też kolorem bogów, królów. Człowiek na ziemi jest najsilniejszy, a twarz jest jego wizytówką – jest więc niebieska. Jednak najbliższym dla mnie kolorem niebieskim jest wszędobylski błękit pruski. Wszystkie obrazy zawierają ten barwnik. Obrazy z cyklu „Życiorys” mają datę – rok, kiedy namalowane wydarzenie miało miejsce, jest to przekorne datowanie, ale logiczne. Mogę malować nowe obrazy do tego cyklu i ciągle uzupełniać życiorys – jak gdyby coś się jeszcze przypomniało.

Szczegóły

Początek:
7 lutego 2020
Koniec:
1 marca 2020
Witryna internetowa:
http://wozownia.pl/marzena-tauer-konecka-pamiec-ujarzmiona/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.