Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koji Kamoji, Jacek Sempoliński. Martwa natura

10 grudnia 20224 lutego 2023

Koji Kamoji, Jacek Sempoliński. Martwa natura, malarstwo, sztuka współczesna, niezła sztuka
Koji Kamoji, Jacek Sempoliński. Martwa natura, malarstwo, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Koji Kamoji, Jacek Sempoliński. Martwa natura

Martwa natura jest prezentacją prac Kojiego Kamojiego i Jacka Sempolińskiego. Chociaż artyści znali się osobiście, a ich dzieła były już wspólnie pokazywane na wystawach zbiorowych, jest to pierwsza sytuacja, gdy ich twórczość została zestawiona w duecie, z inicjatywy Kojiego Kamojiego. Jacek Sempoliński jest artystą należącym do pokolenia Arsenału 55, był malarzem i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Koji Kamoji to japoński artysta, od 1959 roku mieszkający w Polsce, a od 1967 roku związany z Galerią Foksal. Okoliczności debiutów artystów to punkty zwrotne w polskiej historii sztuki. Wystawa Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi w Arsenale była manifestacją nowych form malarstwa, będących pogłosem powojennych traum i zerwaniem z doktryną socrealizmu w sztuce zarazem. Galeria Foksal to miejsce powstawania sztuki konceptualnej, pierwszych happeningów, procesów dematerializacji dzieła sztuki.

Obaj artyści, wykształceni jako malarze, swoją twórczość poświęcili zgłębianiu i rozwijaniu abstrakcyjnego języka wizualnego. Ich praktykę artystyczną można określić hasłem: minimum ekspresji, maksimum emocji. Dzieła Kojiego Kamojiego są przełożeniem natury, żywiołów, życia i śmierci na minimalistyczne instalacje, realizacje przestrzenne, reliefy. Malarstwo Jacka Sempolińskiego opiera się na sile i intensywności malarskiego gestu, który wyraża ból i egzystencjalne rozdarcie.

Na wystawie zaprezentujemy prace Kojiego Kamojiego z cyklów Powietrze i Martwa natura stworzonych na przestrzeni ubiegłych dwóch lat. Wybór dzieł Jacka Sempolińskiego został również zawężony głównie do tych, które powstały w ostatnich latach życia artysty. W późnych pracach Kamojiego i Sempolińskiego możemy zauważyć zredukowanie środków ekspresji do jak najoszczędniejszej formy. Prostych linii i rozmieszczania kamyków we właściwym miejscu u Kamojiego, delikatnych pociągnięć pędzla, drobnych gestów dłoni lub wyciskania farb prosto z tubek u Sempolińskiego. Sposoby wypowiedzi artystycznej zaczynają być formą dialogu między prezentowanymi pracami, wybrzmiewają niczym doprecyzowane założenia, obecne od samego początku w twórczości artystów.

Wystawa powstała we współpracy z Fundacją Jacka Sempolińskiego.

Szczegóły

Początek:
10 grudnia 2022
Koniec:
4 lutego 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://galeriamonopol.pl/pl/koji-kamoji-jacek-sempolinski-martwa-natura/

Miejsce wydarzenia

Galeria Monopol
Marszałkowska 34/50
Warszawa, 00-552 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 502 324 304
Witryna internetowa:
https://galeriamonopol.pl/pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.