Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Kolekcja CSW. Nabytki 2022

9 grudnia 20221 stycznia 2023

Kolekcja CSW. Nabytki 2022, wystawa, niezła sztuka
Kolekcja CSW. Nabytki 2022, wystawa, niezła sztuka
Wystawa Kolekcja CSW. Nabytki 2022

Do jednych z podstawowych zadań Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu należy tworzenie, zarządzanie i udostępnianie budowanej od 2007 roku regionalnej kolekcji sztuki współczesnej. W CSW nie ma stałej ekspozycji, na której prezentowane byłyby zbiory w całej ich różnorodności, więc naszą coroczną tradycją stała się organizacja wystaw czasowych, prezentujących nabytki z danego roku. Wystawy te, choć niewielkie, są istotne dla instytucji i dla promocji nowo przyjętych prac, gdyż pozwalają na bezpośredni kontakt dzieł sztuki z odbiorcami, poszerzanie świadomości funkcjonowania instytucji oraz na dokumentowanie przebiegu procesu kolekcjonowania.

Eksponowane podczas wystaw nabytków prace na ogół jeszcze nie miały możliwości „zadomowić się” na półkach magazynu CSW – są to dzieła, które trafiają do zbiorów zazwyczaj przy okazji corocznych zakupów ze środków własnych lub pozyskanych z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nierzadko też otrzymane dzięki hojności samych twórców.

Wystawa Kolekcja CSW. Nabytki 2022 jest wyjątkowa, gdyż wśród prezentowanych prac znajdują się dary, które pozwoliły na podniesienie wartości zbiorów CSW Znaki Czasu o 100%. Podarowane prace były już pokazywane podczas dwóch ważnych tegorocznych wystawach – Sean Scully. Malarstwo i rzeźba oraz Sean Scully. 50+1 i – decyzją artysty – pozostały w Toruniu.

Wchodząc na wystawę, nie sposób jednak nie spojrzeć najpierw w kierunku wielkoformatowego dzieła litewskiego artysty, prof. Jonasa Gasiūnasa – The Grand Duchy / Wielkie Księstwo. Wypełnia ono całą ścianę i wymaga miejsca na swobodną kontemplację. Reprezentuje też ważny kierunek rozwoju kolekcji CSW, jakim jest sztuka Europy Wschodniej, a przy tym odnosi się do przyszłorocznych planów ekspozycyjnych, które – co nieco zdradzając – będą związane m.in. ze sztuką litewską.

Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu swoją reprezentację mają również inne nurty ważne dla budowania Kolekcji CSW. Kierunek związany z twórcami polskiej animacji ma swojego przedstawiciela w postaci prof. Piotra Dumały i jego wyjątkowych rytych kadrach na gipsowych tabliczkach. Z kolei Ryszard Grzyb, twórca niezależnej sztuki lat. 80. ubiegłego wieku, znany najbardziej ze swoich obrazów pełnych ostrych kolorów, jest autorem prezentowanych na wystawie rysunków z lat 2011–2012.

Wystawa Kolekcja CSW. Nabytki 2022 jest różnorodna i w tej różnorodności ciekawa. Pokazuje, że także w czasach trudniejszych dla kultury kolekcjonowanie sztuki pozostaje istotnym motorem działania instytucji.

Szczegóły

Początek:
9 grudnia 2022
Koniec:
1 stycznia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://csw.torun.pl/csw/wystawa-kolekcja-csw-nabytki-2022-41233/

Miejsce wydarzenia

Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
56 610 97 18
Witryna internetowa:
https://csw.torun.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.