Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Materia. Faktura. Forma. Abakanowicz i Beksiński

10 lipca 20233 września 2023

Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Zdzisław Beksiński, Bez tytułu, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Zdzisław Beksiński, Bez tytułu | 1972

Magdalena Abakanowicz i Zdzisław Beksiński – dwie wielkie osobowości polskiej sztuki współczesnej, powszechnie znane i doceniane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Mimo że należeli do jednego pokolenia, z pozoru nie łączy ich wiele: Abakanowicz ukończyła warszawską ASP i znana jest przede wszystkim jako wybitna rzeźbiarka, natomiast Beksiński nie posiadał artystycznego wykształcenia, a swój talent przejawiał głównie w malarstwie. Zestawienie prac obojga artystów, którego dokonujemy na naszej wystawie, pozwala jednak dostrzec wspólny dla ich twórczości mianownik – niepokój. Ich prace, mimo że posługują się odmiennymi środkami wyrazu, wytrącają widza z bezpiecznego poczucia komfortu i skłaniają do zmierzenia się z tematami trudnymi, odnoszącymi się do przemijania, własnej tożsamości oraz zbiorowej, a nawet do konfrontacji z mroczną stroną ludzkiej natury.

Obrazy Beksińskiego można porównać do zapisów sennych koszmarów. Utkane z delikatnej niczym mgła lub pajęczyna materii malarskiej, ukazują oniryczne, apokaliptyczne wizje zaludnione przez zwierzęco-ludzkie hybrydy o potwornych, monstrualnych formach, czy postaci w stanie rozkładu powstające z grobów niczym w wizji Ezechiela. Artysta świadomie nie nadawał swoim obrazom tytułów, zostawiając tym samym pełną dowolność widzowi w ich interpretacji. Tym samym umożliwił odbiorcy przejrzenie się w swoich obrazach niczym w zwierciadle, pokazującym każdemu z nas inne treści, korespondujące z naszą kondycją psychiczną, wyobraźnią i życiem wewnętrznym. Rzeźby Magdaleny Abakanowicz, w szczególności ta prezentowana na naszej wystawie, w swojej ciężkości i masywności stanowią kontrast do zwiewnych i ulotnych wizji Beksińskiego. Kreowane przez nią formy nawiązują co prawda w swej fizyczności do ludzkich postaci, jednak zabiegi stosowane przez artystkę jednocześnie odbierają im rys człowieczeństwa. Humanoidalne twory pozbawione są tożsamości, w większości nie posiadają twarzy, a faktura płótna i wydrążona forma sprawiają, że rzeźby te bardziej przypominają skorupy, pozostawione powłoki skórne.

Prace obojga artystów wywołują u widza poczucie dyskomfortu i niepokoju, zmuszają do konfrontacji z naszymi własnymi lękami, tymi przeżywanymi przez nas indywidualnie, ale także kolektywnie. Prowokują do stawiania pytań o sens ludzkiej egzystencji, o tożsamość, często o to, co mroczne, co niewygodne, co wyparte, o czym na co dzień nie mamy ochoty rozmyślać, zarówno w wymiarze cielesno-fizycznym, jak i duchowym. Przedstawiając obiekty zgromadzone na naszej wystawie, mamy nadzieję, że skłonią one Państwa do zatrzymania się i refleksji nad wyzwaniami rzuconymi nam przez dwójkę wielkich artystów, i że odpowiedzi na te trudne przecież pytania, choć częściowo odnajdą Państwo wśród prezentowanych prac.

Katalog>>

Szczegóły

Początek:
10 lipca 2023
Koniec:
3 września 2023
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://www.sda.pl/wystawy/materia-faktura-forma-abakanowicz-i-beksinski,36,pl

Miejsce wydarzenia

Sopocki Dom Aukcyjny | Warszawa
ul. Nowy Świat 54/56
Warszawa, 00-363 Polska
+ Google Map
Telefon:
+ 48 22 828 96 98
Witryna internetowa:
http://sda.pl/warszawa,28,pl.html
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.