Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mieczysław Knut. Ku transcendencji

1 października 20215 grudnia 2021

Mieczysław Knut. Ku transcendencji, wystawa, Niezła Sztuka

Mieczysław Knut.
Ku transcendencji

01 października 2021 r. – 05 grudnia 2021 r.
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Mieczysław Knut. Ku transcendencji, wystawa, Niezła Sztuka
Wystawa Mieczysław Knut. Ku transcendencji

Wystawa w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia będzie się składać z dwóch części. Pierwsza to przekrojowa prezentacja obrazów z serii „Asketes” (2002), „Morton Feldman” (2005), „Ikos” (2006) i najstarszy obraz „Blizna” z 1983 roku.

Są to wyciszone, medytatywne obrazy powstałe z inspiracji apofatyzmem. Charakterystyczną cechą tych obrazów są iluzyjne faktury i mocno ascetyczna kolorystyka. Kolorem dominującym jest biel zawsze traktowana jako symbol, jako kolor pozamaterialnego absolutu. Wszystkie obrazy zostały namalowane wypracowaną przez autora unikalną techniką rozwarstwiania farb akrylowych.

Mieczysław Knut. Ku transcendencji, wystawa, Niezła Sztuka
Wystawa Mieczysław Knut. Ku transcendencji

Druga część wystawy to abstrakcyjne ikony namalowane na lipowych deseczkach. Puste albo prawie puste obrazy z serii „Hagia Apophatike”, „Eremos” i „Eikon” przedstawiają stany wewnętrznego skupienia nepsis – hezychia – prosoche| (skupienie – wyciszenie – uważność). Ikony nie są datowane. Ich powstawanie wiąże się ze specyficznie pojętym czasem Kairos, w którym nie ma chronologii.

Na niektórych ikonach pojawiają się stygmaty Obecności – pęknięcia, skaleczenia i zadrapania. Wszystkie te dodatkowe elementy mają sens symboliczny. Ikony zostaną wyeksponowane na kubikach tak, żeby przyciągnąć widza i całkowicie zlikwidować dystans pomiędzy oglądającym a obrazem. Bożena Kowalska o twórczości Mieczysława Knuta pisze w publikacji Język geometrii – półwiecze przemian: „Jego obrazy są ciszą, milczeniem. Są modlitewne i sakralne. Mistyczne.”.

Jako katalog zostanie wydana książka Bożeny Kowalskiej „Mieczysław Knut. Ku transcendencji”.

Mieczysław Knut. Ku transcendencji, wystawa, Niezła Sztuka
Wystawa Mieczysław Knut. Ku transcendencji

Mieczysław Knut urodził się w 1953 w Kartuzach. Studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku u prof. Władysława Jackiewicza odbył w latach 1972–1977. Doktorat ASP w Warszawie 2005, habilitacja ASP w Łodzi 2012. Zajmuje się malarstwem. Uczestniczy w spotkaniach artystycznych m.in. Międzynarodowych Plenerach dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii, Okuninka k. Chełma 1986–2000, Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko 2001-2008, Radziejowice 2009-2018. Członek Naukowego Towarzystwa Tomistycznego.

Szczegóły

Początek:
1 października 2021
Koniec:
5 grudnia 2021
Witryna internetowa:
https://www.mcswelektrownia.pl/index.php/aktualnosci-z-siatki-obrazkow/articles/warsztaty-z-monika-kiwak-kopia.html

Miejsce wydarzenia

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
Kopernika 1
Radom, mazowieckie 26-600 Polska
+ Google Map
Telefon:
602 360 099
Witryna internetowa:
www.elektrownia.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.