Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Siudmak / Chopin / Nokturny

1 października 202118 kwietnia 2022

Siudmak / Chopin / Nokturny

Siudmak / Chopin / Nokturny

01 października 2021 r. – 18 kwietnia 2021 r.
Dom urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Kurator: Violetta Jarząbkowska

Siudmak / Chopin / Nokturny
Wystawa Siudmak / Chopin / Nokturny

Wystawa czasowa Siudmak / Chopin / Nokturny, to prezentacja 23 rysunków autorstwa Wojciecha Siudmaka inspirowanych nokturnami Fryderyka Chopina. Ekspozycja udostępniona w przestrzeniach muzealnych zlokalizowanych w Żelazowej Woli jest jedynie fragmentem cyklu rysunków i obrazów pod nazwą Nokturny. Prace artysty, powstałe na przestrzeni kilkunastu lat, zostały zebrane w publikacji Siudmak. Chopin, wydanej nakładem Domu Wydawniczego REBIS i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Kolekcjonerski album, oprócz twórczości Wojciecha Siudmaka, zawiera omówienia chopinowskich nokturnów opracowane przez wybitną muzykolog prof. Irenę Poniatowską.

Siudmak / Chopin / Nokturny
Wystawa Siudmak / Chopin / Nokturny, fot. Małgorzata Kazur/NIFC, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

Prace z cyklu Nokturny Wojciecha Siudmaka nie są ilustracjami do nokturnów Chopina, a wizjami wytworzonymi pod wpływem fascynacji utworami kompozytora. Artysta podkreśla niejednoznaczność swoich interpretacji i tylko kilku kompozycjom przypisuje bezpośrednie odniesienia do szerokiej palety nastrojów i uczuć zawartych w tonacjach nokturnów. Miłość, euforię, melancholię i żal płynące z subtelnych, a jednocześnie zaskakujących harmonią i emocjonalnym rytmem nokturnów, wyrażają rysunki: Ulotne przeznaczenie, Egzaltacja, Legenda jeziora. Kompozycja Spacerem do nieskończoności to z kolei nawiązanie egzystencjalne. Salonowy charakter muzyki Chopina oraz jej elitarność autor ukazuje w Orszaku bez końca, a wzmocnienie ogólnej symboliki sztuki najwyższych lotów zdaje się obrazować Kosmiczna potęga.

Znamienny w twórczości Wojciecha Siudmaka jest zachwyt Kosmosem. Zresztą harmonię w kompozycjach Chopina porównuje on z kosmicznym porządkiem. W jego kompozycjach otwarta, nieskończona przestrzeń, w której zawieszone są przedstawione obiekty, stanowi odzwierciedlenie tej fascynacji. Poznanie tajemnicy Wszechświata to ciągłe wyzwanie, pociągające i przerażające zarazem swoją wielkością i nieokreślonością, o czym artysta niejednokrotnie wspomina w wywiadach. Sztuka, muzyka mają w sobie podobną nieodgadnioną tajemnicę i nieograniczoną przestrzeń. W obu tych dziedzinach najbardziej bodaj wyczuwa się pierwiastek kosmiczny, otwierający z kolej przestrzenie przeżyć duchowych.

Siudmak / Chopin / Nokturny
Wystawa Siudmak / Chopin / Nokturny

Uzupełnieniem wystawy jest artystyczna forma audio-wizualna z elementami animacji, ukazująca poetyckie i duchowe relacje pomiędzy nokturnami Chopina a rysunkami Siudmaka. Wybrane fragmenty muzyczne powiązano z konkretnymi dziełami na zasadzie połączenia tonacji z emocjami, a emocji z obrazami. Wykreowana wirtualna rzeczywistość wprowadza widza w subtelny, wyrafinowany i magnetyzujący obraz, którego autorem jest Filip Dowjat.

Szczegóły

Początek:
1 października 2021
Koniec:
18 kwietnia 2022
Witryna internetowa:
https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/wystawy-czasowe/50_1102021-18042022-siudmak-chopin-nokturny/2
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.