Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nikifor. Malarz nad malarzami

16 listopada 202127 lutego 2022

Nikifor. Malarz nad malarzami, malarstwo, niezła sztuka

Nikifor.
Malarz nad malarzami

16 listopada 2021 r. – 27 lutego 2022 r.
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Kuratorka: Alicja Mironiuk Nikolska


Nikifor. Malarz nad malarzami, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Nikifor. Malarz nad malarzami

Wystawa monograficzna Nikifora – jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy nieprofesjonalnych, otwarta dla zwiedzających od 16 listopada 2021 roku.

Na ekspozycji zobaczymy ponad 130 dzieł Nikifora, z których ponad 100 pochodzi z kolekcji własnej PME, jednej z najbogatszych w prace tego artysty w Polsce. Obok obrazów z kolekcji własnej PME, na wystawie „Nikifor. Malarz nad malarzami” zaprezentowane będą również dzieła z kolekcji Alfonsa Karnego, wybrane przez niego osobiście u Nikifora, tym cenniejsze, że rzadko eksponowane, zachowały niepowtarzalną „nikiforową” barwę – głęboką, nieledwie aksamitną, gdzie stonowane barwy przenikają się, a zestawienie odcieni jest niespotykane. Barwa daje wrażenie jakby obrazy malowane były wczoraj.

Nikifor. Malarz nad malarzami, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Nikifor. Malarz nad malarzami

Wystawa przedstawia przekrojowo dorobek malarza i obejmuje wszystkie podejmowane przez niego tematy: pejzaż, architekturę miejską i fantastyczną, dworce kolejowe, wnętrza świątyń i sklepów, postacie świętych.

Nikifor. Malarz nad malarzami, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Nikifor. Malarz nad malarzami, Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Nikifor – Epifaniusz Drowniak urodził się w 1895 roku w Krynicy. Był Łemkiem, synem ubogiej głuchej kobiety. Zwracano się do niego Nikifor, sam też tak o sobie mówił i tak podpisywał swoje obrazy. Był niewielkiego wzrostu, wątłego zdrowia, słabo słyszący i niewyraźnie mówiący. Samotny, żyjący na marginesie społeczeństwa, często bez środków do życia, miał jednocześnie ogromny hart ducha, siłę przetrwania i realizowania swojego postanowienia, że zostanie malarzem. W 1930 roku pracami Nikifora zainteresował się lwowski artysta Roman Turyn, a także malarze z kręgu Komitetu Paryskiego. Już w 1931 roku zorganizowano we Lwowie artyście wystawę, a w kolejnym roku prace Nikifora pokazano na zbiorowej wystawie w Paryżu.

Zwiedzanie wystawy będzie dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących. Na naszej stronie udostępniamy audiodeskrypcje prezentujące wystawę i obiekty. Ponadto do kilku wybranych dzieł Nikifora przygotowywane są tyflografiki pozwalające zapoznać się z obrazami poprzez zmysł dotyku. Planowane jest również oprowadzanie dla osób niewidomych, które przeprowadzi Fundacja Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły.

Szczegóły

Początek:
16 listopada 2021
Koniec:
27 lutego 2022
Witryna internetowa:
https://ethnomuseum.pl/wystawy/nikifor-malarz-nad-malarzami-2/

Miejsce wydarzenia

Państwowe Muzeum Etnograficzne
Kredytowa 1
Warszawa, mazowieckie 00-056 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 827 76 41
Witryna internetowa:
http://www.ethnomuseum.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.