Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Sploty. Współczesna tkanina artystyczna z Kolekcji MOCAK-u

12 kwietnia 202415 września 2024

Faig Ahmed, Dezintegracja, tkanina, materiał, sztuka użytkowa, sztuka współczesna, niezła sztuka
Faig Ahmed, Dezintegracja, tkanina, materiał, sztuka użytkowa, sztuka współczesna, niezła sztuka
Faig Ahmed, Dezintegracja | 2016, fot. Rafał Sosin

W ostatnich latach można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania współczesnych twórców tkaniną jako medium pozwalającym na rozszerzenie formy i zakresu wypowiedzi. Prace wykonane w tej technice stanowią również ważny obszar dla Kolekcji MOCAK-u.

Na wystawie Sploty pokazujemy pięć tkanin, które są wyraziste w sensie artystycznym. Są to dzieła Faiga Ahmeda, Rya Davida Bradleya, Emilii Bohdziewicz, Mony Hatoum oraz Małgorzaty Markiewicz.

Pochodzący z Azerbejdżanu Faig Ahmed odwołuje się do tradycji wełnianych kobierców. W wyniku eksperymentów z klasycznymi wzorami uzyskuje iluzję wielowymiarowego obiektu. Ry David Bradley odwzorowuje fotografię cyfrową i „utrwala” ją w postaci gobelinu, sugerując tym samym nietrwałość pliku komputerowego w porównaniu z produktem techniki tradycyjnej. Emilia Bohdziewicz tworzy monumentalną kompozycję geometryczną, zbudowaną z modułów, pokazującą, jak w masie wszystko zmienia się w abstrakcję. Mona Hatoum przedstawia kontur kontynentów według koncepcji Galla-Petersa na aksamitnej tkaninie. Praca jest punktem wyjścia do rozważań o tym, czy świat daje się rzeczywiście odwzorować. Małgorzata Markiewicz haftuje na mapie Europy trasy komunikacyjne. Gęsta sieć łącząca kraje całkowicie zaciera granice państw.

Na wystawie będzie można zobaczyć takie tkaniny artystyczne jak kobierzec, gobelin, haft czy patchwork. Różnorodność technik i tematów ujawnia szerokie możliwości artystyczne tkaniny, która okazuje się uniwersalnym medium w mówieniu o współczesnych problemach społecznych i politycznych, a także jest obszarem otwartym na eksperymenty formalne.

Artyści: Faig Ahmed, Ry David Bradley, Emilia Bohdziewicz, Mona Hatoum, Małgorzata Markiewicz

Wernisaż: 11 kwietnia 2024 r., godz. 18:00
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK | Galeria Alfa
Kurator: Dominika Mucha

Szczegóły

Początek:
12 kwietnia 2024
Koniec:
15 września 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl/sploty-wspolczesna-tkanina-artystyczna-z-kolekcji-mocak-u

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Lipowa 4
Kraków, 30-702 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 12) 263 40 40
Witryna internetowa:
https://www.mocak.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.