Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stanisław Baj. Rzeka Bug

7 października 20224 listopada 2022

Stanisław Baj, Rzeka Bug, malarstwo, sztuka współczesne, niezła sztuka
Stanisław Baj, Rzeka Bug, malarstwo, sztuka współczesne, niezła sztuka
Wystawa Stanisław Baj, Rzeka Bug

Od lat każda praca Stanisława Baja cieszy się uznaniem kolekcjonerów współczesnej sztuki. Twórczość tę wyróżnia doskonały warsztat i niezwykły klimat obrazów. Zapadają zwłaszcza w pamięć i… w serce pejzaże autorstwa Stanisława Baja – te przedstawiające rzekę Bug będziemy mogli oglądać na wystawie w Pile.

Stanisław Baj urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 dydaktyk na ASP w Warszawie. W latach 2005-2012 prorektor ds. studenckich i naukowych. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Mieszka we wsi Dołhobrody nad Rzeką Bug.

Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz portret. Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.

Dlaczego maluję rzekę? Urodziłem się i mieszkałem nad Bugiem – tam, gdzie była ona najważniejszym, pięknym, ale przede wszystkim groźnym żywiołem. Determinowała życie bezwzględnie. Do tego stopnia, że przez nią jestem okaleczony, jeśli chodzi o widnokrąg. Mam 180 stopni realnego horyzontu, to są lasy, pola, natomiast druga część musi być wyobrażona. Rzeka stanowi granicę nie do przejścia i trzeba sobie wyobrazić, co jest po drugiej stronie. Determinuje to tajemniczą sytuację. Rzeka jest podziałem między dwiema stronami; nie tylko dzieli dwie kultury, dwie etnografie, ale także mój widnokrąg. Zacząłem się rzece przyglądać za sprawą malarstwa. […] – Stanisław Baj

Wernisaż: 07 października 2022 r., godz. 19:00

Szczegóły

Początek:
7 października 2022
Koniec:
4 listopada 2022
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://galeriabwa.pila.pl/stanislaw-baj-rzeka-bug-zaproszenie-na-wernisaz/

Miejsce wydarzenia

BWA Piła
ul. Okrzei 9/2
Piła, Wielkopolska 64-920 Polska
+ Google Map
Telefon:
67 213 11 82
Witryna internetowa:
https://galeriabwa.pila.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.