Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sylwia Mużyło. Growing Up. Przypowieść o dojrzewaniu

21 marca 202413 kwietnia 2024

Sylwia Mużyło. Growing Up. Przypowieść o dojrzewaniu, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Sylwia Mużyło. Growing Up. Przypowieść o dojrzewaniu, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Sylwia Mużyło. Growing Up. Przypowieść o dojrzewaniu

Najnowszy cykl malarski autorstwa Sylwii Mużyło, zatytułowany „Growing up. Przypowieść o dojrzewaniu”, stanowi kolejną w twórczości artystki próbę zmierzenia się z tematem upływającego czasu. Przemijanie, dorastanie, próba zatrzymania chwili – to kwestie, które poruszają wrażliwość i wyobraźnię Mużyło. Nowy cykl prezentowany podczas indywidualnej wystawy artystki we wrocławskiej galerii sztuki Vivid Gallery, jest żywą metaforą niezwykłego procesu rozwoju człowieka obserwowanego okiem kobiety, artystki i matki. Sylwia Mużyło z wrażliwością analizuje proces fizycznego i psychicznego dorastania, którego jest wyjątkowym świadkiem a także uczestniczką. Wydawać by się mogło, że dojrzewanie jest jedynie pewnym etapem życia, który kiedyś się kończy, a człowiek staje się dorosły, świadomy oraz zdolny do tego, by nie popełniać pomyłek i błędów. Nic bardziej mylnego. Dojrzewanie to proces, który zachodzi na wielu poziomach, trwając przez całe życie. W naszym psychicznym rozwoju ciągle jesteśmy w drodze.

Sylwia Mużyło przekracza granice konwencjonalnego portretu oraz studium postaci, wprowadzając widza do onirycznego świata. Artystka, sprzeciwiając się racjonalności, maluje kobiety zanurzone w nieokreślonej i tajemniczej przestrzeni. Postacie trwają w ciągłym ruchu. Kobiety unoszą się i płyną. Zdają się pasywnie oddawać wirowi zdarzeń, a pozy, które przyjmują, niejednokrotnie przypominają zmyślne akrobacje. Leniwa ekspresja wirujących ciał i szat z intensywnością działa na emocje. Pojawia się pytanie – w jakim kierunku niesione są pogrążone w nieustającym wzlocie ciała, które zostały zanurzone w niemającej początku i końca sekwencji unoszeń i opadań. Mużyło oddala się od realności, a znaczenia nabierają nastrojowość oraz drobne gesty, kaprys na twarzy bohaterki oraz dynamika rozgrywająca się między postaciami. To przedstawienia niepozbawione wieloznaczności, gdzie młodzieńcza energia staje w opozycji do pasywności, wzloty przechodzą w upadki, a ruch opiera się stagnacji.

Sylwia Mużyło, Go, malarstwo, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Sylwia Mużyło, Go, z cyklu Growing Up |2023

Plątanina kształtów, figur i gestów jest także opowieścią o relacjach. Nieraz pełną napięcia, pokazującą złożoność i trudy związków międzyludzkich. Jest też miejsce dla czułych i wrażliwych obrazów troski, miłości i siostrzeństwa. Człowiek bowiem nie dojrzewa samotnie ale dzięki współistnieniu z innymi.

„Growing up. Przypowieść o dojrzewaniu” to cykl będący jednocześnie osobistą oraz kolektywną opowieścią o trudach dorastania, dorosłości i procesie, w którym wciąż na nowo odpowiadamy na pytania, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. To próba unieruchomienia chwili, w której jeszcze nic nie nadeszło i wszystko może się wydarzyć. Dojrzewanie w definicji artystki staje się cyklem odrodzenia i zmiany, a każdy jest w nim zarówno uczniem, jak i nauczycielem.

Kuratorka: Małgorzata Latos

Szczegóły

Początek:
21 marca 2024
Koniec:
13 kwietnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.vividgallery.pl/wystawa-malarstwa-sylwia-muzylo-growing-up-przypowiesc-o-dojrzewaniu-21-03-13-04-2024/

Miejsce wydarzenia

Vivid Gallery
plac Kościuszki 4
Wrocław, dolnośląskie 50-029 Polska
+ Google Map
Telefon:
781 666 640
Witryna internetowa:
https://www.vividgallery.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.