Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Teresa Tyszkiewicz: dzień po dniu

29 maja 202030 sierpnia 2020

Teresa Tyszkiewicz: dzień po dniu

Wernisaż: 29 maja 2020 r.
MS2 – Muzeum Sztuki w Łodzi
Kuratorka: Zofia Machnicka

*W związku z sytuacją epidemiczną, wernisaż wystawy „Teresa Tyszkiewicz: dzień po dniu” odbędzie się 29 maja 2020 o godzinie 18.00 na profilu Muzeum Sztuki na Facebooku. Samą wystawę można oglądać od 29 maja od g. 11.00. Przypominamy, że w muzeum obowiązuje ograniczenie liczby osób zwiedzających do 10 na jednej kondygnacji ekspozycyjnej. Jednocześnie informujemy, że 29 maja 2020 ms2 jest czynne do godziny 20.00.

Teresa Tyszkiewicz, "Wata", 1981, fotografia kolorowa. Dzięki uprzejmości artystki
Teresa Tyszkiewicz, „Wata”, 1981, fotografia kolorowa. Dzięki uprzejmości artystki

Choć Teresa Tyszkiewicz jawi się w polskiej sztuce końca XX wieku jako osobowość wyrazista i szczególna, to jej dorobek nie doczekał się jak dotąd kompleksowego opracowania. Wystawa „Teresa Tyszkiewicz: dzień po dniu” nie jest klasyczną monografią ani retrospektywą, rezygnuje bowiem z chronologii na rzecz stworzenia instalacji, w ramach której prace z różnych okresów tej ponad 40-letniej kariery artystycznej rezonują ze sobą, ujawniając – pomimo formalnej różnorodności – wewnętrzną strukturę dzieła artystki. Wystawa ukazuje także procesualność i „organiczność” metody Tyszkiewicz, związaną z jej zmaganiami z materią, ciałem i cielesnością.

Twórczość Tyszkiewicz, radykalnie subiektywna i oparta na intuicji, łączy się z praktyką życiową i w prekursorski sposób otwiera język sztuki na refleksję o kobiecości obejmującej zarówno sensualność, erotyzm i kruchość, jak i fizjologię, brutalność, ból i siłę.

Teresa Tyszkiewicz, "Wata", 1981, fotografia czarno-biała. Dzięki uprzejmości artystki
Teresa Tyszkiewicz, „Wata”, 1981, fotografia czarno-biała. Dzięki uprzejmości artystki

Dokamerowe performanse i fotografie końca lat 70. i początku 80. stały się dla Tyszkiewicz sposobem na rozwijanie jej prywatnej mitologii i narzędziem badawczym służącym autoanalizie. Fascynacja artystki materią manifestującą się pod postacią ziarna, ziemi, piór czy waty – zmysłowe „zanurzanie się” w nią, otulanie się tym, co przynależy do porządku Ziemi i jest archetypowo powiązane z kobiecością – wynika z potrzeby afirmowania pierwotnej relacji między ciałem a materią. Wystawa zderza te prywatne, sensualne rytuały z mniej znanymi „pracami szpilkowymi”, zakładającymi długotrwały, wielomiesięczny proces nabijania szpilkami papieru, fotografii, płótna czy obiektów. Jest to transowy performans angażujący ciało artystki w działanie zakładające rytmiczne nawarstwianie gestu i powtarzalność. Ten ekspresyjny i brutalny rytuał stał się dla Tyszkiewicz sposobem wyrażania swojej relacji ze światem, a prace szpilkowe – zapisem jej codziennych zmagań i jednocześnie sposobem budowania osobistej przestrzeni wyrazu.

Przejście od otulania się materią do nakłuwania rzeczywistości i zadawania bólu, odnalezienie siebie w (auto)agresywnym rytuale tworzy dialektyczne napięcie będące sednem twórczości Tyszkiewicz. Sensualne doświadczenie kobiecości analizowane w dokamerowych performansach zostaje poszerzone o próbę wyrażenia własnej kondycji poprzez bolesne, fizyczne doświadczanie i mierzenie się z materią.

Na wystawie zgromadzono niemal 80 prac powstałych w latach 1980–2019, z których znaczna część nigdy nie była prezentowana. Artystka, specjalnie na potrzeby prezentacji w Muzeum Sztuki, zmontowała także swój ostatni, nigdy nie pokazywany film ARTA (1984-85 / 2019). Filmy, fotografie, assemblaże, obiekty, obrazy oraz wielkoformatowe reliefy szpilkowe tworzą różnorodny, ale estetycznie spójny słownik form.

Szczegóły

Początek:
29 maja 2020
Koniec:
30 sierpnia 2020
Witryna internetowa:
https://msl.org.pl/teresa-tyszkiewicz-dzien-po-dniu/

Miejsce wydarzenia

MS2 – Muzeum Sztuki w Łodzi
Ogrodowa 19
Łódź, 91-065 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://msl.org.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.