Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tryumf koloru

10 września 202211 grudnia 2022

Tryumf koloru, Henri de Toulouse-Lautreca, Divan Japonais, plakat, grafiks, Niezła Sztuka
Tryumf koloru, Henri de Toulouse-Lautreca, Divan Japonais, plakat, grafiks, Niezła Sztuka
Wystawa Tryumf koloru

Jesień upłynie nam w atmosferze poszukiwań koloru i zagłębiania się w jego istotę. W przestrzeniach Zamku pokażemy ponad 100 prac graficznych wykonanych przez najwybitniejszych francuskich artystów z przełomu XIX i XX wieku, takich jak: Pierre Bonnard, Jules Chéret, Maurice Denis, Eugène Grasset, Henri Gabriel Ibels, Auguste Lepère, Lucien Pissarro, Pierre Puvis de Chavannes, Paul-Élie Ranson, Henri Rivière, Auguste Renoir, Paul Signac, Henri de Toulouse-Lautrec, Édouard Vuillard, Jacques Villon czy długo z Francją związanych: Georges de Feure, Alfons Mucha, Félicien Rops i Alfred Sisley.

Zbiór arcydzieł grafiki francuskiej, przechowywany na co dzień w Muzeum Narodowym w Krakowie, w większości pochodzący z kolekcji Feliksa Jasieńskiego (znakomitego kolekcjonera, darczyńcy
i mecenasa sztuki), pozwoli prześledzić ewolucję zastosowania koloru w grafice, w której dotąd obowiązywał prymat czerni i bieli. Koniec wieku XIX we Francji przyniósł gwałtowny rozwój tej gałęzi sztuki, która często służebna wobec reporterskiego obowiązku czy reklamowego apetytu, zyskała nowy wymiar i charakter. Nastąpił przełom – nie tylko kalendarzowy – który przyniósł sławę peintres graveurs (malarzom-grafikom) i nobilitację grafice jako dziedzinie sztuki.

Kolekcję dzieł prezentowanych w Zamku uzupełnią m.in. plakaty z dawnych zbiorów krakowskiego Muzeum Techniczno-Przemysłowego.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, na który złożą się specjalnie przygotowane lekcje, spotkania, wykłady i warsztaty.

Szczegóły

Początek:
10 września 2022
Koniec:
11 grudnia 2022
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://ckzamek.pl/podstrony/8367-tryumf-koloru-arcydziea-grafiki-francuskiej-z-prze/

Miejsce wydarzenia

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
Poznań, 61-809 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
https://ckzamek.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.