Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Zaświaty

10 marca 202428 kwietnia 2024

Zaświaty, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, fantastyka, niezła sztuka
Zaświaty, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, fantastyka, niezła sztuka
Wystawa Zaświaty

Ciemna Strona Sztuki i Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zapraszają na wernisaż i początek wystawy „ZAŚWIATY”.

To piąta edycja wystaw pod szyldem Ciemnej Strony Sztuki. Wystawa opiera się na przewijającym się przez historie sztuki motywie Zaświatów, który stał się jednym z głównych składowych i rozpoznawalnych założeń Romantyzmu i Symbolizmu, podobnie jak sny, marzenia otwierające drogę do kreowania innych, nierealnych światów, tak też wyrastające z nich wizje zaświatów, stanowią wrota do innego wymiaru pozwalają przekraczać granice realnie nieprzekraczalne. bo tylko tak można sięgnąć do obszarów odległych i zwykle niedostępnych, a za sprawą wolnej wyobraźni kojarzyć z sobą to, co w empirycznym doznawaniu jest od siebie bardzo odległe, czyli przestawienie świata za pomocą uczuć, intuicji, wyobraźni powiązanych z mistycyzmem.

Anna Pietruś-Bral, Tryptyk, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, fantastyka, niezła sztuka
Anna Pietruś-Bral, Tryptyk

Jest to też piąty cykl wystaw, a liczba pięć jest liczbą człowieka, bo wszystko, co dotyczy człowieka oparte jest na niej – posługujemy się pięcioma zmysłami, mamy po pięć palców u każdej ręki i nogi oraz odczuwamy pięć smaków; człowiek, stojąc na rozstawionych nogach z rozłożonymi rękami tworzy zarys gwiazdy pięcioramiennej, pentagram – symbolizujący doskonałość oraz ochronę przed złem. Zwracanie szczególnej uwagi na życie wewnętrzne człowieka – duchowość, uczucia, emocje, a również na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność, wtedy metodą poznania świata staj się nie empiryzm, ale sztuka, co jest też głównym wytycznym osób, które będą prezentować swoje prace na wystawie.

Malarstwo, rzeźba, rysunek i fotografia. Na wystawie przedstawionych będzie 60 prac autorstwa: Anna Pietruś-Bral, Joanna Sztyrak, Katarzyna Spychalska, Katarzyna Wieczorek, Diana Żarów, Monika Krzymińska-Śluborska, Pamela Jaworska, Paulina Wiewióra, Justyna Koziczak, Paulina Nadia Weremczuk/ Dominik Kuryga, Devinez, Igor Panchuk, Paweł Sadowski, Łukasz Milak-Kalinowski, Jacek Szleszyński, Wojtek Malicki, Grzegorz Rombel, Piotr Małysz, Arkadiusz Danovski, Mateusz Tokarski, Piotr Baćko, Krzysztof Polaczenko, Krzysztof Płonka, Grzegorz Kochaniec, Rafał Krzemiński, Marcin Michalewicz, Krzysztof Iwin, Piotr Kiełbiński, Rafał Hader, Paweł Miksiewicz, Michał Piotr Barfrog, Tomasz Bartosik.

Kolejne wystawy odbędą się w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Oleśnicy /maj-czerwiec/ i Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi /czerwiec-lipiec/.

Wernisaż: 10 marca 2024 r., godz. 17:00

Szczegóły

Początek:
10 marca 2024
Koniec:
28 kwietnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://muzeumromantyzmu.pl/event/wydarzenia-kulturalne/

Organizator

Ciemna Strona Sztuki
Adres e-mail:
de.ar@interia.pl
Witryna internetowa:
https://pl-pl.facebook.com/ciemnastronasztuki/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
ul. Zygmunta Krasińskiego 9
Opinogóra Górna, 06-406 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 23) 671 70 25
Witryna internetowa:
https://muzeumromantyzmu.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.