Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana

7 lutego 202323 kwietnia 2023

Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana, wystawa, niezła sztuka
Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana, wystawa, niezła sztuka
Wystawa Zmienność Fortuny. Alegorie Hermana Hana

Po raz pierwszy w historii można w Warszawie podziwiać dzieła jednego z najsłynniejszych malarzy gdańskich epoki nowożytnej w ramach samodzielnej wystawy. W Zamku Królewskim w Warszawie prezentowane są wczesne obrazy i rysunki Hermana Hana, zarówno w formie, jak i treści nietypowe dla jego późniejszej drogi twórczej, którą wyznaczało wielkoformatowe malarstwo sakralne.

Działający w początkach XVII wieku w Gdańsku Herman Han (1580–1628) znany jest głównie jako twórca arcydzieła Koronacja Najświętszej Marii Panny, zdobiącego ołtarz Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Nie mniej doskonałą realizacją jest Koronacja Madonny, znajdująca się w lewym bocznym ołtarzu Archikatedry Oliwskiej (w obu świątyniach można znaleźć także inne prace artysty). Jednak pełne maestrii i rozmachu przedstawienia sakralne w duchu kontrreformacyjnym to nie jedyne, co wyszło spod pędzla gdańskiego mistrza, cieszącego się tytułem malarza królewskiego.

Hermana Han, Alegoria porządku świata, malarstwo, sztuka XVII w., niezła sztuka
Hermana Han, Alegoria porządku świata | ok 1604 r., Muzeum Narodowe w Poznaniu

Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie przybliża mniej znane oblicze artysty. Pochodzące z polskich oraz zagranicznych zbiorów dzieła malarskie i rysunkowe o tematyce świeckiej, alegorycznej, a także portrety, pokazują wszechstronność artystyczną i intelektualną Hermana Hana, w istotny sposób uzupełniając także obraz epoki, w której tworzył.

Wśród prezentowanych obiektów znajdują się nowe nabytki Fundacji Teresy Sahakian: Alegoria porządku świata, Alegoria bogactwa i Alegoria pokory. Wyrafinowane od strony materii malarskiej, bogate w szczegóły obrazy są nośnikami alegorycznych, propagujących cnoty obywatelskie treści. Uczą, że niekontrolowane namiętności prowadzą do rozczarowania, a odwieczny krąg pychy i wojny przełamać mogą jedynie pokora i umiarkowanie. Przesłanie to można by podsumować maksymą zaczerpniętą z inskrypcji na rycinie, która posłużyła za wzór jednego z obrazów Hana:

Z majątku rodzi się przeważnie pycha, gdyż niewielu ludziom znany
jest właściwy użytek z przemijających bogactw.

Istotnym tematem wystawy jest także sam historyczny Gdańsk – największa ówcześnie metropolia Europy Środkowo-Wschodniej, kosmopolityczne centrum handlu, w tym obrotu dziełami sztuki, znajdujące się u szczytu potęgi i promieniujące kulturowo na całą Rzeczpospolitą.

Szczegóły

Początek:
7 lutego 2023
Koniec:
23 kwietnia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://zamek-krolewski.pl/zmiennosc-fortuny

Miejsce wydarzenia

Zamek Królewski w Warszawie
Plac Zamkowy 4
Warszawa, 00-277 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 35 55 170
Witryna internetowa:
https://www.zamek-krolewski.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.