styczeń 2021
Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy
Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy Wernisaż: 26 stycznia 2021 r. MCK w Krakowie Wystawa czynna do: 25 kwietnia 2021 r. 26 stycznia – 25 kwietnia 2021 Kuratorzy: Lothar Altringer, Jens Bove, Adelheid Komenda, Sebastian Lux, Natalia Żak W dwudziestoleciu międzywojennym fotografia stała się obok filmu istotnym elementem szeroko pojętej kultury wizualnej. Niemcy wyrosły wówczas na fotograficzną potęgę – do Republiki Weimarskiej zaczęli ściągać artyści z całej Europy. Nazwiska takich twórców jak Man Ray, László Moholy-Nagy, Alfred…
Dowiedz się więcej »wrzesień 2021
Ukraina. Wzajemne spojrzenia
Ukraina. Wzajemne spojrzenia 16 września 2021 r. - 16 stycznia 2022 r. Międzynarodowe Centrum Kultury Kuratorki: dr Oksana Barshynova (NAMU, Kijów), dr Żanna Komar (MCK) Ilja Riepin, Śmiejący się Kozak, studium do obrazu Zaporożcy piszący list do sułtana tureckiego | 1890, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy, Kijów Wystawa, pomyślana jako wspólna polsko‐ukraińska analiza kulturowych i historycznych narracji określanych jako „ukraińskie mity”, prześledzi poprzez dzieła z najważniejszego kijowskiego muzeum sztuki stereotypy i wyobrażenia funkcjonujące zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Kozacy,…
Dowiedz się więcej »marzec 2022
Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945
Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945 05.03.2022 - 05.06.2022 Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków więcej informacji » Prezentowana w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury ekspozycja przybliża jeden z tragicznych i mało zbadanych rozdziałów w historii miasta. Na mocy decyzji Adolfa Hitlera duchowa stolica narodu polskiego została wyznaczona na stolicę Generalnego Gubernatorstwa i uznana za prastare miasto niemieckie. Będąc najdalej wysuniętym na wschód przyczółkiem wyobrażonej geografii Tysiącletniej Rzeszy, podobnie jak Berlin, Monachium czy Norymberga, miała otrzymać nowy szlif urbanistyczny.…
Dowiedz się więcej »grudzień 2022
Małgorzata Mirga-Tas. Wędrujące obrazy
Wystawa Małgorzata Mirga-Tas. Wędrujące obrazy „Wędrujące obrazy” to pierwsza wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas – obecnie najważniejszej reprezentantki romskiej sztuki współczesnej – po wielkim sukcesie podczas tegorocznego 59. Biennale Sztuki w Wenecji. W Galerii MCK pokazujemy szeroki wybór prac artystki z lat 2019–2022, w tym uznany przez międzynarodową publiczność cykl „Wyjście z Egiptu” i serię wielkoformatowych tkanin zatytułowaną „Herstorie”. Prezentujemy także nowe dzieła, które skupione są między innymi wokół historii nowohuckich Romów i romskiej pamięci. Małgorzata Mirga-Tas inspiruje się sztuką dawną, szczególnie…
Dowiedz się więcej »czerwiec 2023
Litwa. Dwa stulecia fotografii
Romualdas Rakauskas, Wilno | 1964 Wystawa jest opowieścią o Litwie i jej mieszkańcach, o historii i pamięci, a także wybranych motywach kształtujących litewską tożsamość. Prezentacja ma charakter przekrojowy: najstarsze z pokazywanych zdjęć pochodzą z XIX wieku, najnowsze z 2023 roku. Oprócz kanonicznych dzieł uznanych mistrzów będzie można na niej zobaczyć prace artystów mniej oczywistych, w tym twórców emigracyjnych. Zbiór tradycyjnych odbitek dopełniają książki i albumy fotograficzne. Ekspozycja nie jest typową retrospektywą ujętą w chronologiczne ramy, ale koncentruje się wokół wybranych…
Dowiedz się więcej »maj 2024
Odesa. Długi wiek XX w sztuce
Wystawa Odesa. Długi wiek XX w sztuce Historia sztuki w Odesie w XX wieku to opowieść o ciągłej ewolucji, poszukiwaniu narodowej tożsamości, złożona z momentów triumfu i próby, zwieńczona wojną, ale też nadzieją na odbudowę i kontynuację twórczego dziedzictwa. Prezentuje ją najnowsza wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Sztuka w Odesie zawsze odzwierciedlała bogactwo kulturowe, zróżnicowane wpływy oraz burzliwe wydarzenia, które kształtowały historię tego regionu w XX wieku. Dziś miasto znajduje się na linii frontu, a większość inicjatyw artystycznych została…
Dowiedz się więcej »listopad 2024
Zbylut Grzywacz. Było nie było
Wystawa Zbylut Grzywacz. Było nie było Z okazji 85-lecia urodzin i 20-lecia śmierci Zbyluta Grzywacza, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Artysty zaprasza na wyjątkową wystawę, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa prezentuje około 70 prac Zbyluta Grzywacza z lat 1965-2004, pochodzących głównie z jego pracowni. Znajdą się na niej dzieła z takich cykli, jak „Marzec '68”, „Człowiek bez jakości”, „Lalki”, „Wołowy”, „Wiosna ’82” czy „Przyjdź precz”. To kolejna okazja, by przypomnieć sobie twórczość jednego z najbardziej zaangażowanych polskich…
Dowiedz się więcej »