Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
+ Google Map
Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
12 42 42 800 http://mck.krakow.pl/

Międzynarodowe Centrum Kultury ma status narodowej instytucji kultury, która prowadzi działalność badawczą, edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą, wypełniając misję dyplomacji publicznej poprzez międzynarodowy dialog w kulturze. Punktem wyjścia do naszych działań i rozważań na temat dziedzictwa jest Europa Środkowa.

MCK powstało z inicjatywy rządu Tadeusza Mazowieckiego w 1991 roku. Jego twórcą i wieloletnim dyrektorem był prof. dr Jacek Purchla. Ukształtowana przez niego instytucja od samego początku koncentruje swoje zainteresowania naukowo-badawcze na problematyce szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego w aktywnym dialogu z sąsiadami Polski i ze światem.

MCK poddaje pojęcie dziedzictwa kulturowego krytycznej i wielostronnej refleksji za pomocą interdyscyplinarnego instrumentarium. W swojej działalności odnosi się do historii, historii sztuki i architektury, fenomenu pamięci, ochrony dziedzictwa kulturowego i wszelkich aspektów związanych z jego zarządzaniem.

Siedzibą MCK jest zabytkowa kamienica „Pod Kruki” przy krakowskim Rynku Głównym, która dzięki wieloetapowej przebudowie i modernizacji (w latach 1998–2009) została przystosowana do działalności instytucji i odpowiada jej potrzebom. Siedziba MCK to nie tylko biura i miejsca pracy, ale przede wszystkim przestrzeń dialogu z publicznością: sala konferencyjna na około 200 osób, mniejsze sale seminaryjne (w tym zabytkowe piwnice, które spełniają także funkcję wystawienniczą), nowocześnie wyposażona biblioteka wraz z czytelnią, dostosowana do wymogów muzealnych przestrzeń wystawiennicza. Siedziba jest wizytówką MCK jako laboratorium nowoczesnego myślenia o dziedzictwie – w zabytkową substancję wprowadzono nowoczesną architekturę, całość przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

styczeń 2021

Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy

26 stycznia 202125 kwietnia 2021
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map

Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy Wernisaż: 26 stycznia 2021 r. MCK w Krakowie Wystawa czynna do: 25 kwietnia 2021 r. 26 stycznia – 25 kwietnia 2021 Kuratorzy: Lothar Altringer, Jens Bove, Adelheid Komenda, Sebastian Lux, Natalia Żak W dwudziestoleciu międzywojennym fotografia stała się obok filmu istotnym elementem szeroko pojętej kultury wizualnej. Niemcy wyrosły wówczas na fotograficzną potęgę – do Republiki Weimarskiej zaczęli ściągać artyści z całej Europy. Nazwiska takich twórców jak Man Ray, László Moholy-Nagy, Alfred…

Dowiedz się więcej »

wrzesień 2021

Ukraina. Wzajemne spojrzenia

17 września 202116 stycznia 2022
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Ilja Riepin, Ukraina wzajemne spojrzenia, wystawa, MCK, niezła sztuka

Ukraina. Wzajemne spojrzenia 16 września 2021 r. - 16 stycznia 2022 r. Międzynarodowe Centrum Kultury Kuratorki: dr Oksana Barshynova (NAMU, Kijów), dr Żanna Komar (MCK) Ilja Riepin, Śmiejący się Kozak, studium do obrazu Zaporożcy piszący list do sułtana tureckiego | 1890, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy, Kijów Wystawa, pomyślana jako wspólna polsko‐ukraińska analiza kulturowych i historycznych narracji określanych jako „ukraińskie mity”, prześledzi poprzez dzieła z najważniejszego kijowskiego muzeum sztuki stereotypy i wyobrażenia funkcjonujące zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Kozacy,…

Dowiedz się więcej »

marzec 2022

Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945

5 marca 20225 czerwca 2022
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej, Międzynarodowe Centrum Kultury, niezła sztuka

Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945 05.03.2022 - 05.06.2022 Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków więcej informacji » Prezentowana w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury ekspozycja przybliża jeden z tragicznych i mało zbadanych rozdziałów w historii miasta. Na mocy decyzji Adolfa Hitlera duchowa stolica narodu polskiego została wyznaczona na stolicę Generalnego Gubernatorstwa i uznana za prastare miasto niemieckie. Będąc najdalej wysuniętym na wschód przyczółkiem wyobrażonej geografii Tysiącletniej Rzeszy, podobnie jak Berlin, Monachium czy Norymberga, miała otrzymać nowy szlif urbanistyczny.…

Dowiedz się więcej »

grudzień 2022

Małgorzata Mirga-Tas. Wędrujące obrazy

2 grudnia 20223 marca 2023
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Małgorzata Mirga-Tas. Wędrujące obrazy, wystawa, niezła sztuka

Wystawa Małgorzata Mirga-Tas. Wędrujące obrazy „Wędrujące obrazy” to pierwsza wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas – obecnie najważniejszej reprezentantki romskiej sztuki współczesnej – po wielkim sukcesie podczas tegorocznego 59. Biennale Sztuki w Wenecji. W Galerii MCK pokazujemy szeroki wybór prac artystki z lat 2019–2022, w tym uznany przez międzynarodową publiczność cykl „Wyjście z Egiptu” i serię wielkoformatowych tkanin zatytułowaną „Herstorie”. Prezentujemy także nowe dzieła, które skupione są między innymi wokół historii nowohuckich Romów i romskiej pamięci. Małgorzata Mirga-Tas inspiruje się sztuką dawną, szczególnie…

Dowiedz się więcej »

czerwiec 2023

Litwa. Dwa stulecia fotografii

15 czerwca 202331 sierpnia 2023
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Romualdas Rakauskas, Wilno, fotografia, sztuka XX w., niezła sztuka

Romualdas Rakauskas, Wilno | 1964 Wystawa jest opowieścią o Litwie i jej mieszkańcach, o historii i pamięci, a także wybranych motywach kształtujących litewską tożsamość. Prezentacja ma charakter przekrojowy: najstarsze z pokazywanych zdjęć pochodzą z XIX wieku, najnowsze z 2023 roku. Oprócz kanonicznych dzieł uznanych mistrzów będzie można na niej zobaczyć prace artystów mniej oczywistych, w tym twórców emigracyjnych. Zbiór tradycyjnych odbitek dopełniają książki i albumy fotograficzne. Ekspozycja nie jest typową retrospektywą ujętą w chronologiczne ramy, ale koncentruje się wokół wybranych…

Dowiedz się więcej »

maj 2024

Odesa. Długi wiek XX w sztuce

17 maja 20241 września 2024
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Odesa. Długi wiek XX w sztuce wystawa, sztuka, malarstwo, rzeźba, sztuka dawna, sztuka współczesna, niezła sztuka

Wystawa Odesa. Długi wiek XX w sztuce Historia sztuki w Odesie w XX wieku to opowieść o ciągłej ewolucji, poszukiwaniu narodowej tożsamości, złożona z momentów triumfu i próby, zwieńczona wojną, ale też nadzieją na odbudowę i kontynuację twórczego dziedzictwa. Prezentuje ją najnowsza wystawa Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Sztuka w Odesie zawsze odzwierciedlała bogactwo kulturowe, zróżnicowane wpływy oraz burzliwe wydarzenia, które kształtowały historię tego regionu w XX wieku. Dziś miasto znajduje się na linii frontu, a większość inicjatyw artystycznych została…

Dowiedz się więcej »

listopad 2024

Zbylut Grzywacz. Było nie było

5 listopada 202430 listopada 2024
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Kraków, 31-008 Polska
+ Google Map
Zbylut Grzywacz. Było nie było, wystawa, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka

Wystawa Zbylut Grzywacz. Było nie było Z okazji 85-lecia urodzin i 20-lecia śmierci Zbyluta Grzywacza, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Artysty zaprasza na wyjątkową wystawę, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa prezentuje około 70 prac Zbyluta Grzywacza z lat 1965-2004, pochodzących głównie z jego pracowni. Znajdą się na niej dzieła z takich cykli, jak „Marzec '68”, „Człowiek bez jakości”, „Lalki”, „Wołowy”, „Wiosna ’82” czy „Przyjdź precz”. To kolejna okazja, by przypomnieć sobie twórczość jednego z najbardziej zaangażowanych polskich…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.