marzec 2021
Wszystkie arrasy króla. Powroty. 2021–1961–1921
Wszystkie arrasy króla. Powroty. 2021–1961–1921 Wernisaż: 08 marca 2021 r. Zamek Królewski na Wawelu Wystawa czynna do: 31 października 2021 r. Kuratorzy i Autorzy wystawy: Magdalena Ozga, Magdalena Piwocka, Jerzy Holc Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku. Ewakuowane do Rumunii 18 września, kolejno do Francji i przez Anglię do Kanady. Wreszcie powróciły. Wszystkie zachowane w Polsce arrasy Zygmunta Augusta zobaczymy w Zamku Królewskim na…
Dowiedz się więcej »maj 2021
Cranach na Wawelu
Cranach na Wawelu 21 maja 2021 r. - 24 października 2021 r. Zamek Królewski na Wawelu Kuratorzy: Ewa Wiłkojć / Sławomir Majoch Wystawa Cranach na Wawelu Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wystawę Cranach na Wawelu, prezentującą dzieła tego wybitnego mistrza niemieckiego renesansu. Zobaczymy m.in. nigdy nie pokazywaną publiczności Madonnę z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków z lat około 1520–1525, należącą do zbiorów oo. franciszkanów w Krakowie i poddaną ostatnio konserwacji na Wawelu, oraz Madonnę pod jodłami z roku około 1510 – najcenniejszy…
Dowiedz się więcej »listopad 2021
Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu
Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu Obrazy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Gdańsku 30 listopada 2021 r. – 27 lutego 2022 r. Zamek Królewski na Wawelu Wystawa Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu Wystawa w salach drugiego piętra Zamku Królewskiego na Wawelu to szeroka panorama twórczości artystycznej w czasach Pietera Bruegla i Pietera Paula Rubensa. W XVI wieku Niderlandy Południowe, obejmujące tereny dzisiejszej Belgii, były jednym z najważniejszych centrów…
Dowiedz się więcej »luty 2022
Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762)
Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762) 12 lutego 2022 r. - 15 maja 2022 r. Zamek Królewski na Wawelu Wystawa Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711-1762) Rysunki krakowskiego malarza Andrzeja Radwańskiego (1711–1762) wykonane są głównie piórkiem lub pędzelkiem maczanym w czarnym, brązowym a niekiedy niebieskim tuszu. Sylwetki postaci artysta budował nierówną, ostro łamaną linią, a wrażenie przestrzenności uzyskiwał dzięki obficie stosowanemu lawowaniu, czyli podmalowywaniu rysunku rozwodnionym tuszem, oraz szrafowaniu (kreskowaniu). Jego prace, które podzielić można na kilka grup: początkowe i koncepcyjne, przygotowawcze…
Dowiedz się więcej »sierpień 2022
Królewski Rembrandt na Wawelu
Królewski Rembrandt na Wawelu. Jeździec polski ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku 18 sierpnia 2022 r. - 16 października 2022 r. Zamek Królewski na Wawelu Kuratorka: dr Joanna Winiewicz-Wolska Rembrandt Harmenszoon van Rijn, Jeździec polski | około 1655, The Frick Collection, Nowy Jork Zakończona prezentacja Jeźdźca polskiego Rembrandta w Łazienkach Królewskich oraz rozpoczynająca się 18 sierpnia wystawa obrazu w Zamku Królewskim na Wawelu są jedynymi europejskimi pokazami arcydzieła, który opuścił czasowo muzeum przy Fifth Avenue w związku z…
Dowiedz się więcej »styczeń 2023
Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600
Wystawa Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600 Przed nami wybitne, chociaż mało znane, w większości nigdy niepokazywane w muzeach dzieła. Zamek Królewski na Wawelu inauguruje 2023 rok nową wystawą czasową Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600. To obiekty utrzymane w manierze typowej dla sztuki niderlandzkiej, które wyszły spod pędzla artysty uznawanego za mistrza detalu, urodzonego i wykształconego w Antwerpii, osiadłego i tworzącego w Krakowie. Kuratorzy akcentują w przestrzeni wystawy m.in. interesujące zjawisko przenikania wpływów niderlandzkich do…
Dowiedz się więcej »marzec 2023
Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa
Wystawa Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa Ostro łamane szaty tworzące plątaninę geometrycznych brył. Majestatyczne postaci uchwycone w swobodnym, ale pełnym dramaturgii ruchu. Linie ciała tanecznie wygięte. Twarze z wyostrzonymi rysami. Abraham, Samson, Matka Boska, św. Jan, aniołowie, Chrystus. Przed nami rzeźbiarskie theatrum poruszających scen biblijnych autorstwa Johanna Georga Pinsla. Polichromowane i złocone dzieła sztuki, pochodzące z kościoła w Hodowicy nieopodal Lwowa, pokazywane były dotąd w paryskim Luwrze, Pałacu Zimowym w Wiedniu czy Muzeum Narodowym – Pałacu Książąt Litewskich w Wilnie. Już…
Dowiedz się więcej »kwiecień 2023
Beksiński. Rzeźby
Wystawa Beksiński. Rzeźby Niemal nieznane oblicze Zdzisława Beksińskiego – artysty rzeźbiarza – poznamy w Ogrodach Królewskich na Wawelu. Wszystko za sprawą nowej, zachwycającej i nieoczywistej ekspozycji w plenerze zatytułowanej „Beksiński. Rzeźby”. Zobaczymy 14 intrygujących prac artysty, w tym monumentalne dzieła Makbet i Hamlet, które w renesansowym otoczeniu zyskują nowy sens interpretacyjny. Jasność i bujność świata natury, z których słyną wawelskie ogrody, spotkają się na wystawie z mrokiem i niepokojem wyrażonym w twórczości Beksińskiego, wciąż otoczonej aurą tajemnicy. Na wystawie zobaczymy…
Dowiedz się więcej »wrzesień 2023
Obraz Złotego Wieku
Giovanni Jacopo Caraglio, Bona Sforza - kamea | 1554, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork Już tej jesieni niemal 450 unikatowych eksponatów z 13 krajów świata zagości w Zamku Królewskim na Wawelu, by przypomnieć renesansowy rozkwit kultury i sztuki pod panowaniem Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta. W Krakowie zaprezentowane zostaną znamienite zabytki z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Wystawę uświetnią nie tylko znane powszechnie i wielokrotnie eksponowane dzieła sztuki, ale też wiele obiektów nowo odkrytych, mało znanych lub dotąd…
Dowiedz się więcej »listopad 2023
Mistrzowie włoskiego renesansu. Bellini. Tycjan. Bassano
Wystawa Mistrzowie włoskiego renesansu. Bellini. Tycjan. Bassano Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na wyjątkowy pokaz włoskiego malarstwa znamienitych włoskich twórców, takich jak Bellini, Tycjan i Bassano. To nadzwyczajna okazja, aby poznać kunszt mistrzów i ich pracowni działających w Wenecji i Florencji w czasach renesansu. Jeden z najwybitniejszych obrazów włoskich okresu wczesnego renesansu znajdujących się w Polsce – Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Belliniego – będzie eksponowany na stałe w wawelskiej kolekcji. Zwiedzający zobaczą go premierowo podczas wyjątkowego pokazu Mistrzowie włoskiego renesansu.…
Dowiedz się więcej »marzec 2024
Wawel Wyspiańskiego
Wystawa Wawel Wyspiańskiego SPÓJRZ NA WZGÓRZE JEGO OCZAMI Wielka, jubileuszowa i wielowymiarowa wystawa czasowa (22 marca – 21 lipca 2024) poświęcona motywom wawelskim w twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Sto dwadzieścia lat temu, wiosną 1904 roku, Wyspiański opublikował dramat Akropolis, którego akcja rozgrywa się w katedrze, natomiast jesienią, wraz z zaproszonym do współpracy Władysławem Ekielskim, rozpoczął pracę nad koncepcją zabudowy wzgórza – wielkim projektem Akropolis. Projekt łączył się ściśle z odzyskiwaniem wzgórza wawelskiego z rąk wojska zaborcy, a zarazem utrwalał XIX-wieczną koncepcję…
Dowiedz się więcej »maj 2024
Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera
Wystawa Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera Wspólna wystawa Röbbig Gallery i Zamku Królewskiego na Wawelu będzie okazją do zaprezentowania po raz pierwszy w Polsce wspaniałego zespołu XVIII-wiecznych figur autorstwa Johanna Joachima Kaendlera, pochodzących niemal w całości z prywatnych kolekcji europejskich. W 1731 roku dwudziestopięcioletni rzeźbiarz Johann Joachim Kaendler został zatrudniony przez króla Augusta Mocnego jako nadworny rzeźbiarz i modeler w manufakturze miśnieńskiej, gdzie pracował aż do śmierci w roku 1775. Z nazwiskiem Kaendlera jest związany najświetniejszy okres…
Dowiedz się więcej »czerwiec 2024
Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa
Wystawa Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa Po frekwencyjnym sukcesie zeszłorocznej wystawy lwowskiej rzeźby rokowej, czas na drugą odsłonę, a zarazem jej kontynuację! Tym razem zapraszamy na prezentację arcydzieł pochodzących z kościoła w Horodence, zatytułowaną „Emocje. Lwowska rzeźba rokokowa”. Na wawelskiej wystawie zostaną pokazane wszystkie rzeźby zachowane z pierwotnego wyposażenia kościoła Misjonarzy pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Horodence, wykonane w latach 1755–1757 przez Johanna Georga Pinsla z warsztatem. Z oryginalnej dekoracji świątyni zachowały się jedynie cztery niemal trzymetrowe figury z…
Dowiedz się więcej »