Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jan Matejko. Przedobrazy

15 września 202315 października 2023

Jan Matejko. Przedobrazy, rysunek, szkic, sztuka polska, niezła sztuka
Jan Matejko. Przedobrazy, rysunek, szkic, sztuka polska, niezła sztuka
Wystawa Jan Matejko. Przedobrazy

185 rocznica urodzin i 130 rocznica śmierci Jana Matejki, a także ustanowienie 2023 Rokiem Jana Matejki stały się powodem do uczczenia przez Narodowe Centrum Kultury jednego z najwybitniejszych polskich artystów.

Przedobrazy

Wiek XIX to epoka historyzmu – prądu intelektualnego i artystycznego, który w znaczący sposób formuje tożsamości narodowe. W cieniu rozwoju technologicznego, dynamicznego postępu cywilizacyjnego, nieustającego wrzenia rewolucyjnego kształtują się nowoczesne społeczeństwa. Potrzeba zaznaczenia własnej odrębności narodowej, zwłaszcza w krajach pozbawionych suwerenności, jest szczególnie silna. Wobec antypolskiej polityki zaborców wyłania się szczególna rola sztuki, rozumianej jako „patriotyczne posłannictwo”. Widzi się w niej potencjał sprzyjający konsolidacji wszystkich sił w walce o istnienie i zachowanie niezależności kultury.

Jan Matejko. Przedobrazy, rysunek, szkic, sztuka polska, niezła sztuka
Wystawa Jan Matejko. Przedobrazy

W takiej atmosferze Jan Matejko przeprowadza narodowy rachunek sumienia. Jego polskość to stan umysłu. Nie można od niej uciec, trzeba się z nią zmierzyć. W kanonie myśli patriotycznej, który malarz ma zaszczepiony, stara się poruszać świadomie, z pełną ostrością. Punktuje narodowe wady, obnaża zaprzaństwo, rozprawia się z trudną historią.

Jego twórczość prawie nie dotyka wypadków współczesnych – Polonia, Nędza 1863 oraz Polonia 1863 (Zakuwana Polska) to zaledwie kilka szkiców i jedno płótno. Nie unika w nich sentymentalnych i patetycznych gestów, ale współczesność jest dla niego zbyt bolesna, by czerpać z niej tematy. W 1861 roku, po krwawo stłumionych w Warszawie manifestacjach i pod wpływem zdjęć poległych, nade-słanych przez muzyka Feliksa Gebethnera, naszkicuje na płótnie kobietę z czarą krwi ofiar, unoszącą się do nieba. W 1863 roku na cele powstańcze ofiaruje pokaźną jak na swoje zarobki sumę – pięćset reńskich. Dostarczać będzie broń dla oddziałów Langiewicza.

Wątłego zdrowia, sam walczy pędzlem. Po powstaniu zmienia wydźwięk swoich obrazów. Poprzez ukazanie minionej świetności Rzeczypospolitej, a także chwały jej oręża, krzepi serca i umysły. Maluje, by wzmocnić narodowego ducha.

Jan Matejko. Przedobrazy, rysunek, szkic, sztuka polska, niezła sztuka
Wystawa Jan Matejko. Przedobrazy

Malarstwo historyczne zazwyczaj ogranicza się do ubrania w kostium historyczny anegdoty, czasem sentymentalnej albo dramatycznej. Malarze popisują się erudycją i biegłością warsztatową, nie wykraczają jednak poza ramy konwencji. Mało który próbuje dokonać własnej analizy i interpretacji. Na tym tle twórczość Matejki jest wyjątkowa. To artysta wyrastający z ducha romantyzmu, wychowany na wielkiej romantycznej literaturze (Mickiewicz, Słowacki) i malarstwie (Delacroix). Zgłębia literaturę historyczną. Chce zostać archeologiem i historiozofem. Zajmuje go historia dziejów pojmowana fatalistycznie w kontekście rozbiorów. Każdy z podejmowanych tematów poddany jest jego własnej interpretacji. Dla Matejki malarstwo jest „orężem w ręku”, „rachunkiem sumienia”. Część jego prac ma charakter rozrachunkowy i oskarżycielski, co nierzadko wywołuje poruszenie opinii publicznej.

Postacie Matejkowskie cechuje wnikliwa analiza psychologiczna. Uderza różnorodność typów i charakterów. Rysy twarzy są wyraziste, oblicza poważne, czasem tragiczne, płonące uniesieniem, o dzikich, ekstatycznych oczach. Pozują mu zwykle członkowie rodziny lub znajomi. Siła ekspresji postaci idzie w parze z niesamowitą intuicją historyczną, a zarazem ogromną wiedzą i znajomością historycznych realiów. Matejko potrafi odtworzyć atmosferę zamierzchłych epok, a zarazem charaktery poszczególnych uczestników. Studiuje kostiumy, architekturę, przedmioty, chodzi po antykwariatach i gromadzi guziki. Tworzy swój „Skarbczyk” – z niezliczonych odrysów, notatek rysunkowych, akwarel, fragmentów tkanin itd. Umiejętnie łączy malarstwo historyczne i portretowe, co stanowi o sile jego twórczości i wywołuje emocje u widza.

Jan Matejko pozostawił przebogatą spuściznę, liczącą kilka tysięcy rysunków. Szkicownik towarzyszył mu zawsze. Jeszcze podczas pobytu artysty w Akademii Monachijskiej powstało wiele prac ołówkowych, mających charakter projektu. Część z nich została zrealizowana w okresie późniejszym, między innymi: Stańczyk, Otrucie królowej Bony, Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie, Bitwa pod Grunwaldem, Stefan Batory pod Pskowem. Szkic jest w swej istocie medium bardzo intymnym. Służy często jako migawkowa rejestracja chwili. Powstaje na gorąco, pod wpływem wizji twórczej. Jest świadectwem absolutnej szczerości i wewnętrznej prawdy, będących gwarantem wartości artystycznej. W szkicach najpełniej ujawnia się indywidualność artysty. Stanisław Witkiewicz uważał rysunek za świadectwo stanu natchnienia, najczystszy objaw talentu i osobowości twórcy. „[To] skrystalizowany moment świadomości, zmaterializowanie nie wracającego po raz drugi stanu duszy”.

Prezentowany zbiór rysunków Matejki, pochodzący z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, odkrywa nieznane szerokiej publiczności oblicze twórcy operującego szybkim, skrótowym rysunkiem, jedynie gdzieniegdzie dopracowanym, jednak zawsze dynamicznym i odważnym. Niepokój formy w szkicu jest szczególnie interesujący. Ujawnia się tu temperament, zdecydowanie i rodzaj talentu artysty. Rysunki odzwierciedlają niejedno krotnie stan ducha twórcy, jego zachwyt, zauroczenie pozą, fizjonomią, grymasem.

Rysunki Matejki nigdy nie są „wymęczone”. Obserwujemy tu nie tylko rozrysowane całościowo kompozycje, ale także „małe odcinki”, detale, te najdoskonalsze i najbardziej uwodzące w twórczości artysty.

Prace nie są jednorodne. W części artysta operuje jedynie linią – suchą i zdecydowaną, późne – prowadzone miękką kreską, bardziej dopracowane – charakteryzuje walorowe drżenie i ruchliwość. One też mają więcej z malarstwa. Wydają się niemal barokowe w detalu.

Kuratorka: Katarzyna Haber
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szczegóły

Początek:
15 września 2023
Koniec:
15 października 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://kordegarda.org/pl/exhibition/140415

Miejsce wydarzenia

Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Warszawa, 00-071 Polska
+ Google Map
Telefon:
605 099 168
Witryna internetowa:
https://kordegarda.org/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.