Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Marc Chagall. Między wschodem a zachodem

21 czerwca 202431 sierpnia 2024

Marc Chagall. Między wschodem a zachodem, wystawa, malarstwo, grafika, surrealizm, kubizm, niezła sztuka
Marc Chagall. Między wschodem a zachodem, wystawa, malarstwo, grafika, surrealizm, kubizm, niezła sztuka
Wystawa Marc Chagall. Między wschodem a zachodem

Marc Chagall, malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, to jeden z najważniejszych przedstawicieli awangardy XX wieku. Urodził się 7 lipca 1887 r. na Peskowatce, ubogim przedmieściu Witebska, jako najstarszy z dziewięciorga dzieci pobożnej, żydowskiej rodziny. Korzenie Marca Chagalla miały olbrzymi wpływ na ukształtowanie się drogi twórczej. Przyszły malarz zachował w wyobraźni małomiasteczkowe widoki, które będą nieustannie powracać na jego płótnach, ilustracjach czy witrażach. W przypadku Chagalla trudno mówić o jednym konkretnym stylu malarskim. Jak twierdził sam artysta: „Nie wierzę, żeby teorie naukowe były dobre dla sztuki. Impresjonizm czy kubizm są mi zupełnie obce. Sztuka to przede wszystkim stan duszy”.

W dziełach Marca Chagalla fantazja łączy się z realizmem, żydowski folklor z paryską awangardą, a Wschód z Zachodem. Jednak niewątpliwie, na większości odbiorców największe wrażenie robią żywe, wspaniale dobrane kolory.

Na wystawie w białostockim ratuszu zaprezentujemy litografie artysty, które wydane zostały w Paryżu. Najwięcej jest ilustracji z lat 1960-1963 wydanych przez André Saureta, które pokazują rodzinne strony artysty, poruszają tematykę religijną, a także przedstawiają sceny z życia cyrkowców. Litografie, które ukazały dzięki współpracy z wydawnictwem Tériade w 1952 r. zawierają w sobie elementy paryskiej architektury, widok na Katedrę Notre Dame, Plac de La Concorde czy wieżę Eiffla. Najstarszą prezentowaną na wystawie grafiką jest „Wiosna” z 1938 r.

Kuratorki: Iwona Murawska, Anna Topolewicz

Szczegóły

Początek:
21 czerwca 2024
Koniec:
31 sierpnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
http://muzeum.bialystok.pl/ratusz-w-bialymstoku/wystawy-czasowe/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Rynek Kościuszki 10
Białystok, Podlaskie 15-426 Polska
+ Google Map
Telefon:
085 7421473
Witryna internetowa:
www.muzeumpodlaskie.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.