Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski

19 sierpnia 202315 października 2023

Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski, wystawa, grafika, sztuka polska, plakat, sztuka współczesna, niezła sztuka
Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski, wystawa, grafika, sztuka polska, plakat, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski

Chcemy przedstawić Ryszarda Kaję jako jednego z największych współczesnych plakacistów. Scenografa i projektanta kostiumów do spektakli operowych i teatralnych. Artystę interdyscyplinarnego, zaciekawionego podróżnika, wnikliwego obserwatora ludzi i świata, miłośnika muzyki baroku, muzyki etnograficznej z różnych zakątków świata, zafascynowanego maską, maskaradą i groteską. Człowieka wielowymiarowego, wielkiego Artystę.

Na wystawie zobaczymy ponad 100 plakatów z serii POLSKA, kostiumy zaprojektowane przez artystę ze spektakli operowych i baletowych sprowadzone specjalnie na wystawę z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Wrocławskiej oraz Opery Śląskiej.

Wśród plakatów szczególne miejsce zajmą plakaty związane ze Śląskiem a wśród nich: Tarnowskie Góry – plakat nawiązujący do historii miasta i bogactwa ziemi w postaci rudy ołowiu, srebra, cynku i żelaza; plakat „Ślonsk” z malowniczym czerwonym oknem, białymi firankami i czerwoną okienną pelargonią oraz przewrotny autoportret Ryszarda Kai pod nazwą „Co Ryszard Kaja miau na myśli” ukazujący kota w muszce z symbolami górniczymi.

Plakaty zostaną udostępnione dzięki uprzejmości „Ryszard Kaja Fundacja”.

Ryśkowe ôbrŏzki z Ślōnskŏ i Polski, wystawa, grafika, sztuka polska, plakat, sztuka współczesna, niezła sztuka
Ryszard Kaja

RYSZARD KAJA (1962 – 2019) – polski malarz, grafik, scenograf i plakacista. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (dzisiejsza ASP), w 1984 uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni malarstwa doc. Norberta Skupniewicza. Debiutował w 1989 roku scenografią do dramatu „Hernani” Wiktora Hugo w Teatrze Wielkim w Łodzi. Później pracował tam jako główny scenograf (1999–2000). W 1994 był scenografem w Operze i Operetce w Szczecinie, a w latach 1995–2000 głównym scenografem w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 1998 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. W 2000 roku zdecydował się odejść z teatru i poświęcić się plakatowi. Większość jego prac dotyczyła wydarzeń kulturalnych, festiwali, spektakli i wystaw .

Szczegóły

Początek:
19 sierpnia 2023
Koniec:
15 października 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://cekus.pl/kalendarium-wydarze%C5%84/ryskowe-obrozki-z-slonsko-i-polski/?occurrence=2023-08-19

Miejsce wydarzenia

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim
ul. Parkowa 1
Nakło Śląskie, 42-620 Polska
+ Google Map
Telefon:
505 802 207
Witryna internetowa:
https://cekus.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.