Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko

22 marca 202430 czerwca 2024

Marija Prymaczenko, Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie, sztuka współczesna, malarstwo, sztuka ukraińska, gwasz, niezła sztuka
Marija Prymaczenko, Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie, sztuka współczesna, malarstwo, sztuka ukraińska, gwasz, niezła sztuka
Marija Prymaczenko, Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie | 1994

Już niebawem Muzeum Narodowe we Lwowie wyśle do Warszawy 89 prac Marii Prymaczenko, jednej z kluczowych postaci sztuki ukraińskiej XX wieku. Obrazy będzie można zobaczyć w Muzeum nad Wisłą od 22 marca do 30 czerwca i będzie to ostatnia wystawa MSN-u przed przeprowadzką do nowej siedziby na placu Defilad.

Twórczość Prymaczenko to porywający surrealistyczny bestiariusz, świat wizualnej baśni, gdzie ludzie, zwierzęta i rośliny wzajemnie się przenikają. Wystawa Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko zostanie skomponowana w oparciu o wybór prac z okresu 1982–1994 pochodzących z prywatnej kolekcji Eduarda Dymshytsa, kolekcjonera i historyka sztuki zafascynowanego od wielu lat twórczością artystki.

Zainteresowanie twórczością Prymaczenko wynika nie tylko z kwestii toczącej się w Ukrainie wojny. To również wymowny przykład tego, jak instytucje sztuki włączają do głównego nurtu swojej działalności twórczość artystów i artystek określanych wcześniej jako ludowych czy outsiderów. Ważną rolę w wydarzeniu odegra także program towarzyszący wystawie realizowany wspólnie z Solidarnościowym Domem Kultury „Słonecznik”. W przestrzeni wystawy odbędą się debaty, rozmowy i seminaria, które stworzą nowy, współczesny kontekst dla sztuki Marii Prymaczenko.

Wystawa powstaje we współpracy z Fundacją Charytatywną Twórcze Dziedzictwo Rodziny Marii Prymaczenko.

Szczegóły

Początek:
22 marca 2024
Koniec:
30 czerwca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://artmuseum.pl/pl/news/tygrys-w-ogrodzie-sztuka-marii-prymaczenko

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie | Muzeum nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Warszawa, Mazowieckie 00-390 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 596 40 10
Witryna internetowa:
https://artmuseum.pl/pl/muzeum
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.