Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum

29 marca 202231 grudnia 2022

Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum

Od Darwina do banku DNA.
Przyroda w Muzeum

30 marca 2022 r. – 31 grudnia 2022 r.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kuratorzy: dr Roland Dobosz i dr Waldemar Żyła

Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum
Wystawa Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum

„Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum” to tytuł czasowej wystawy, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim już od 29 marca br. Ekspozycja ta jest pasjonującą podróżą w czasie: od genezy i początków muzealnictwa bytomskiego do XXI wieku. W salach wystawienniczych będzie można zobaczyć gatunki egzotycznych zwierząt, takich jak struś afrykański czy foka brodata. Nie zabraknie przedstawicieli gatunków rodzimych, wśród których znajdzie się puchacz, wilk i lis. Na wystawie zostaną zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty, zarówno te, które były udostępniane na naszych wystawach przyrodniczych w przeszłości, jak również te, które pojawią się w naszych przestrzeniach wystawienniczych w przyszłości.

Muzealnictwo przyrodnicze ewoluowało na przestrzeni wieków i to właśnie postaramy się pokazać na wystawie. Będzie można podziwiać sprzęty naukowe, które służyły przyrodnikom i muzealnikom 100 lat temu. Odtworzymy m.in. gabinet muzealnika górnośląskiego z początków istnienia bytomskiego muzeum. Pokażemy także współczesne metody prowadzenia badań terenowych, nie zapominając o najnowocześniejszych kierunkach w rozwoju Muzeum Górnośląskiego z bankiem DNA włącznie.

Ukazując współczesną strategię rozwoju muzealnictwa, wystawa odwołuje się do czterech filarów misji, zdefiniowanych już w czasach Biblioteki Aleksandryjskiej w III wieku p.n.e. pozostających aktualnymi do dzisiaj. Są nimi: gromadzenie, zabezpieczanie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów z zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Zwiedzając wystawę, widzowie zapoznają się z tzw. nauką obywatelską – „citizen sciences” – oraz dowiedzą się, jaka jest nasza rola w propagowaniu tej formy działalności poprzez rozwijanie stowarzyszeń społecznych, takich jak: Górnośląskie Koło Ornitologiczne, Śląskie Towarzystwo Entomologiczne i Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Muzeum Górnośląskie jest wyjątkową pod tym względem instytucją nie tylko w kraju, lecz również na świecie. Ekspozycja będzie prezentowała zrealizowane z naszymi partnerami projekty badawcze i proekologiczne, m.in. wyprawy naukowe do Turcji i Kirgizji oraz badania fauny w regionie, na obszarach szczególnie cennych przyrodniczo.

Szczegóły

Początek:
29 marca 2022
Koniec:
31 grudnia 2022
Witryna internetowa:
https://muzeum.bytom.pl/?exhibition=od-darwina-do-banku-dna-przyroda-w-muzeum

Miejsce wydarzenia

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
plac Jana III Sobieskiego 2
Bytom, 41-902 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 32-281-82-94 w. 111
Witryna internetowa:
http://muzeum.bytom.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.