Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Grassomania. Kolekcja

30 lipca 202116 października 2021

Grassomania. Kolekcja, Günter Grass, rzeźba, grafika, Niezła Sztuka

Grassomania. Kolekcja

30 lipca 2021 r. – 16 października 2021 r.
Gdańska Galeria Miejska |
Gdańska Galeria Güntera Grassa
Kuratorka: Maria Sasin

Grassomania. Kolekcja, Günter Grass, rzeźba, Niezła Sztuka
Wystawa Grassomania. Kolekcja, fot. Dorota Walentynowicz

Wystawa Grassomania. Kolekcja to prezentacja blisko czterdziestu plastycznych prac Güntera Grassa pochodzących ze zbioru stu kilkudziesięciu jego dzieł zgromadzonych w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Artysta, urodzony w 1927 roku w Gdańsku, jest znany przede wszystkim jako literat, autor kultowej książki Blaszany Bębenek, za którą otrzymał w 1999 roku Literacką Nagrodę Nobla. Dla pełnego spojrzenia na jego twórczość warto wspomnieć, że Grass studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie i w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie.

W 2007 roku Günter Grass przekazał w darze Miastu Gdańsk ponad pięćdziesiąt grafik i kilka rzeźb, co okazało się inspiracją do powołania w 2009 roku Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Galeria ta stała się miejscem nie tylko przechowywania i prezentowania jego dorobku, ale także ośrodkiem rozważania zjawiska integracji sztuk wizualnych i literatury. Od czasu powstania galerii zbiór dzieł gdańszczanina Noblisty sukcesywnie jest poszerzany.

Grassomania. Kolekcja, Günter Grass, rzeźba, grafika, Niezła Sztuka
Wystawa Grassomania. Kolekcja, fot. Dorota Walentynowicz

W swojej plastycznej twórczości Grass stosował różne techniki. W zakresie grafiki jest to głównie litografia i akwaforta, zaś w ramach rysunku artysta używał tuszu, węgla, grafitu, sangwiny i unikatowej sepii naturalnej. Rzeźba reprezentowana jest przede wszystkim przez odlewy z brązu i terakotę. Wzajemne relacje pomiędzy tekstem, a obrazem w dorobku Grassa można widzieć w tym, że postaci z dzieł plastycznych pojawiają się wtórnie na kartach książek, a bohaterów dzieł literackich sportretowanych pierwotnie słowem odnajdujemy w jego rysunkach i grafikach. Günter Grass w przedmowie do jednego ze swoich katalogów powiedział, że w pisaniu kontynuuje rysowanie, a pytanie czy jest bardziej pisarzem, czy grafikiem nigdy tak naprawdę nie zaprzątało mu myśli.

Grassomania. Kolekcja, Günter Grass, rzeźba, grafika, Niezła Sztuka
Wystawa Grassomania. Kolekcja, fot. Dorota Walentynowicz

Na wystawie pokazujemy wybór grafik, rysunków i rzeźb pochodzących z różnych okresów jego twórczości, stanowiących przekrój technik i stylów uprawianych przez artystę na przestrzeni lat. Uwzględniono między innymi akt z brązu z czasów studiów, a także prace z ostatnich lat życia artysty. Autorką podstaw pod rzeźby, wykonanych z blachy stalowej o wielościennej, zróżnicowanej formie jest gdańska artystka Dorota Walentynowicz. Dzięki temu zabiegowi aranżacyjnemu prezentacja kolekcji prac Grassa nabiera rangi „wydarzenia wizualnego”.

Szczegóły

Początek:
30 lipca 2021
Koniec:
16 października 2021
Witryna internetowa:
https://www.ggm.gda.pl/pl,0,0,2482,GRASSOMANIA_KOLEKCJA,0,0,index.php

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.