Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wymiary scenografii 2021

18 grudnia 20216 stycznia 2022

Wymiary scenografii 2021

Wymiary scenografii 2021

18 grudnia 2021 r. – 06 stycznia 2021 r.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Kurator: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk

Wymiary scenografii 2021
Wystawa Wymiary scenografii 2021

Wystawa Wymiary scenografii prezentuje prace nominowane do Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala. Celem konkursu i towarzyszącej mu ekspozycji jest realizacja wydarzenia promującego potencjał debiutujących artystów, wykorzystujących w swojej twórczości warsztat scenograficzny. Konkurs jest wydarzeniem otwartym wobec rozwoju współczesnej scenografii i sztuk wizualnych, a także inspirującym, skierowanym do artystów rozpoczynających samodzielne działania, spotkaniem organizowanym przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

W rywalizacji o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala biorą udział autorzy scenografii oraz twórcy filmów, widowisk i kostiumów, wykorzystujący możliwości multimediów. Prace dyplomowe, a także debiutanckie scenografie zostały ocenione przez komisję konkursową w składzie: dr Mariusz Napierała, dr hab. Dorota Ogonowska, prof. Jacek Rykała, Jerzy Murawski wspólnie z dr Barbarą Zawadą (reprezentujący Sekcję Scenografów ZASP) oraz Agnieszka Kołodziej-Adamczuk (przedstawicielka Organizatora).

Przedstawiciele Sekcji Scenografów Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenia, po raz kolejny uczestniczący w obradach jury konkursu, przyznają także własną nagrodę dla młodego, debiutującego scenografa. Werdykt jurorów ZASP doceni zarówno poziom warsztatu, jak i wyobraźnię artystów. Patronem nagrody jest Andrzej Pronaszko, który wraz z Leonem Schillerem w 1924 roku przedstawił rewolucyjny manifest reformy teatralnej – wśród wielu postulatów zapisano m.in. nierozerwalność formy i treści, nierozłączność i całkowitą współzależność działań reżysera, scenografa i aktora. Specyfika zawodu scenografa jest dalece odmienna od uprawianych pozostałych dziedzin twórczości teatralnej. Scenograf jest jednocześnie artystą wizjonerem, architektem, malarzem. Musi umieć przekładać utwór dramatyczny na język obrazu.

Dr Barbara Zawada i Jerzy Michał Murawski, reprezentujący ZASP w składzie jury, zwrócą uwagę na niekwestionowane wartości: talent, wrażliwość, pracowitość i profesjonalizm młodych scenografów, rozpoczynających działania w przestrzeni teatru.

Szczegóły

Początek:
18 grudnia 2021
Koniec:
6 stycznia 2022
Witryna internetowa:
https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/wymiary-scenografii-2021/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
Katowice, 40-205 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 779 93 00
Witryna internetowa:
http://www.muzeumslaskie.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.