Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki

29 kwietnia 202231 sierpnia 2022

Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki

Ze snu czy z ducha?
Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki

29 kwietnia 2022 r. – 31 sierpnia 2022 r.
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce |
Zamek Żupny

Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki
Wystawa Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki

Wystawa prezentuje pięćdziesiąt prac Teofila Ociepki, uznanego na świecie i jednego z najsłynniejszych w Polsce, malarzy naiwnych, postaci niezwykle barwnej o bogatym życiorysie.

Inspiracją do przygotowania tej wystawy był obraz zakupiony przez Muzeum. W ciemnej scenerii kopalni pracują górnicy – cóż bardziej typowego dla muzeum górniczego? A jednak nie dajmy się zwieść pozorom realizmu i sztampy. Przy bliższym przyjrzeniu się pojawia się pytanie: dlaczego ci górnicy pracują wśród smoków lub dinozaurów?! Fantastyczne zwierzęta z obrazu namalowanego w Katowicach w 1967 roku mają licznych niebanalnych „braciˮ, którzy wyszli spod pędzla Teofila Ociepki (1891–1978), takich jak: bazyliszki, uskrzydlone konie, duchy, a nawet serię błękitnych zwierząt Saturna!

Jego oryginalne, wyimaginowane krajobrazy – wypełnione fantastyczną fauną i florą w połączeniu z motywami z wierzeń – fascynują i urzekają odbiorców. Barwne i ekspresyjne dzieła Ociepki nie pozwalają na obojętność. Ponad 40 lat po śmierci artysta ma zarówno zaprzysięgłych miłośników odkrywających skomplikowaną okultystyczno-symboliczną i moralizatorską wymowę jego obrazów, jak i zaciekłych krytyków, wytykających mu błędy kompozycji.
Tytuł ekspozycji „Ze snu czy z ducha?” zachęca do refleksji nad genezą twórczości Ociepki, bowiem ten zatrudniony w śląskiej kopalni malarz–samouk oddawał się metafizycznym poszukiwaniom

Szczegóły

Początek:
29 kwietnia 2022
Koniec:
31 sierpnia 2022
Witryna internetowa:
https://muzeum.wieliczka.pl/aktualnosci/wystawa-ze-snu-czy-z-ducha-fantastyczne-malarstwo-teofila-ociepki

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.