Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Anna Güntner. Malarstwo

9 grudnia 202116 stycznia 2022

Anna Güntner. Malarstwo, niezła sztuka

Anna Güntner.
Malarstwo

09 grudnia 2021 r. – 16 stycznia 2021 r.
Nowohuckie Centrum Kultury

Anna Güntner. Malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Anna Güntner. Malarstwo

Monograficzna wystawa współorganizowana przez krakowską galerię Artemis oraz Nowohuckie Centrum Kultury prezentowana od 10 grudnia 2021 do 16 stycznia 2022 roku we wnętrzach Galerii Centrum NCK. Obrazy artystki prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnych kolekcji.

Klimat malarstwa Anny Güntner

„…Wśród osobliwej fauny i flory, wśród rekwizytów jak gdyby przeniesionych ze starych rycin, zamknięte i zaklęte unoszą się w obrazach Anny Güntner piękne dziewczyny. Wszystko w tym malarstwie jest widomie nieprawdziwe, ironiczno-marzycielskie, wszystko ujęte w cudzysłów, to znaczy oparte na motywach i klimatach znanych doskonale, czytelnych – zawsze, jak dziewczęcy sen o starym zamku. Anna Güntner wie, że obraca się wśród stereotypów, wśród znaków, scen o treści nie tyle symbolicznej co niby-symbolicznej – i potrafi owymi znakami, symbolami żonglować ze zręcznością sztukmistrza, potrafi – a bardzo tego pragnie – zaskakiwać , przyciągać uwagę niespodziewanym splątaniem różnych przestrzeni, zachwianiem proporcji, nieoczekiwanym skojarzeniem przedmiotów.

Wszystko to rozbudzić ma wyobraźnię patrzącego w jednym, dość ściśle określonym kierunku, stworzyć, podsycić atmosferę osobliwości i tajemnicy. Temu służą formy zaczerpnięte ze starego malarstwa, z prymitywów flamandzkich, z arsenału mistrzów – takich jak Cranach – szczególnie wyrafinowanych, przewrotnych. Temu służą aluzje do dawnych stuleci, dawnej muzyki, księżniczek ze średniowiecza. Główną zaś tajemnicą malarstwa Anny Güntner, tematem naczelnym, motywem powracającym jest wątek erotyczny. Piękne dziewczęta cierpią, marzą i myślą o miłości. Oczywiście wbrew pozorom, wbrew nagościom – bardzo zresztą idealizowanym – marzeniom owym brak wszelkich akcentów bardziej namiętnych, brutalnych. Nic tu w istocie nie intryguje, nie niepokoi. Znajdujemy się w kręgu erotyki przepuszczonej przez filtr kultury, filtr dobrego tonu. Artystka nie próbuje rozerwać tego kręgu, przeciwnie – czuje się w nim dobrze, każdym rekwizytem wzmacnia poczucie fikcji, każdym znakiem, napisem zabezpiecza się, by jej świata dziewczęcych marzeń nikt nie potraktował na serio, by wiedział, że podawane tu miłosne napoje nie są niebezpieczne, że przyrządza się je według świadomie staroświeckiej recepty…” (czasopismo POLSKA nr 5 (153) 1967 r.)

Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający  reprodukcje prawie wszystkich zidentyfikowanych obrazów, nawet jeżeli zachowały się tylko ich czarno-białe zdjęcia lub reprodukcje w czasopismach takich jak: Polska (miesięcznik wydawany w sześciu wersjach językowych), Ty i ja, Przegląd Artystyczny, Magazyn Kulturalny, Jazz Forum.

Części albumowej towarzyszyć będą teksty: Andrzeja Banacha, Ewa Kuryluk, Tadeusza Nyczka i Tadeusza Ryłko.

Szczegóły

Początek:
9 grudnia 2021
Koniec:
16 stycznia 2022
Witryna internetowa:
https://nck.krakow.pl/anna-guntner-malarstwo/

Miejsce wydarzenia

Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
Kraków, 31-913 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 644 02 66
Witryna internetowa:
http://nck.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.