Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

10 maja 202210 września 2022

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Elie Nadelman.
Polski prekursor Art Deco
10 maja – 10 września 2022
Wejman Gallery
Kuratorka: Agnieszka Dziki

Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco
Wystawa Elie Nadelman. Polski prekursor Art Deco

Elie Nadelman (1882 – 1946) jest uznawany na świecie za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy 1. połowy XX w., pioniera wielu nurtów sztuki i prekursora Art Deco. Jego sztuka znajduje się we wszystkich najbardziej znaczących muzeach, głównie w Stanach Zjednoczonych i Francji. Niestety w Polsce dotychczas miała miejsce tylko jedna wystawa tego artysty, w roku 2004 w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowe w Warszawie. Teraz tę wybitną twórczość przybliży polskiemu odbiorcy wystawa dzieł Nadelmana, którą od 10 maja do 10 września 2022 roku będzie można oglądać w Wejman Gallery w Warszawie.

Dzięki staraniom Fundacji Art & Modern na ekspozycji zaprezentowane zostaną dwie unikatowe, wykonane w karraryjskim marmurze Idealne głowy, które powstały podczas pobytu Nadelmana w Paryżu w latach 1904-1911. Towarzyszyć im będą rysunki i grafiki odzwierciedlające prowadzone przez artystę poszukiwania doskonałej formy i linii, a w konsekwencji idealnego piękna. Piękna, które tak bardzo zachwyciło potentatkę kosmetyczną Helenę Rubinstein, że w 1911 roku kupiła wszystkie prace z londyńskiej wystawy artysty. Dzieł zapowiadających Art Deco, które zdominuje europejską i amerykańską estetykę dopiero 20 lat później, w okresie międzywojennym.

Mieszkając w Paryżu, Nadelman przyjaźnił się z wybitnymi przedstawicielami świata sztuki m.in. z André Salmonem, Amedeo Modiglianim, Gertrude i Leo Steinem, a w środowisku polskiej kolonii artystycznej utrzymywał bliskie relacje z Leopoldem Gottliebem, Melą Muter, Gustawem Gwozdeckim, Eugeniuszem Zakiem, Louisem Marcoussisem oraz wieloma innymi artystami. W jego pracowni bywał Pablo Picasso, który podziwiał jego eksperymenty formalne.

Przygotowany został również bogato ilustrowany katalog zawierający eseje na temat artysty i jego znaczenia dla sztuki XX wieku, a także zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne połączone z oprowadzeniem po ekspozycji.

Szczegóły

Początek:
10 maja 2022
Koniec:
10 września 2022
Witryna internetowa:
http://www.wejmangallery.com/pl/wystawy/12-elie-nadelman-polski-prekursor-art-deco?offset=1

Miejsce wydarzenia

Wejman Gallery
ul. Jaracza 8
Warszawa, Mazowieckie 00-378 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 603 534 181
Witryna internetowa:
http://wejmangallery.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.