Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tomasz Bienek. Dwór Heroda

12 maja 202222 maja 2022

Tomasz Bienek. Dwór Heroda

Tomasz Bienek.
Dwór Heroda

Wernisaż: 13 maja 2022 r., godz. 19:00

12 maja 2022 r. – 22 maja 2022 r.
Centrum Praskie Koneser

Tomasz Bienek. Dwór Heroda
Wystawa Tomasz Bienek. Dwór Heroda

Autor pisze o cyklu:

Jakiś czas temu, bardzo intensywnie wracała do mnie biblijna historia Trzech Króli, lub jak kto woli „Mędrców ze Wschodu”.
Próbując się „wmyśleć” w tę historię, zobaczyłem w niej osobiste poszukiwania duchowe.

Oto mamy grupę magów, personifikację „innego”, obcego, którzy wkraczają na dwór Heroda. Obcy to ktoś kto ma szanse zobaczyć porządek zastanego świata z pozycji EKS-centrycznej (czyli spoza układu) i w tej historii widzimy hierarchiczny, zanurzony w porządku władzy i pieniądza świat Heroda… Króla, ale i personifikację siły, splendoru… dominacji materii nad duchem, świata zabawy i hedonistycznej przyjemności. Świata zanurzonego w ciele i na tym ciele poprzestającym.

Goście, chcąc powitać „nowego Króla Żydowskiego”, spotykają sie z przerażeniem(sic!) Heroda i JEGO DWORU. Uderzająca była tu dla mnie nie tyleż zasadna reakcja samego Króla – bo jego władza w jednej chwili została zagrożona, co całego otoczenia. Bo oto przyjezdni probują wywrócić doczesny porządek. Uderzają w sam trzon wartości, na których zbudowany zostal Ten (nadworny) Świat. Zatem dotychczasowy układ zaczyna się chwiać. Nie chce przyjąć „dobrej nowiny”, zatem przyjezdni zostają czym prędzej przepędzeni z dworu…
Ruszają na pustynię, co staje się metaforą odrzucenia „tego świata”, wkroczenia w ciemność, pustkę.

Tę część odczytałem jako historię konfrontacji z własną tożsamościa duchową, Zobaczyłem w tym fragmencie obraz duszy, która chce się przebić przez zasłone złudzeń, w których przebywa.

Szczegóły

Początek:
12 maja 2022
Koniec:
22 maja 2022
Witryna internetowa:
https://koneser.eu/tomasz-bienek-dwor-heroda/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.