Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Grażyna Hase. Zawsze w modzie

28 kwietnia 202211 września 2022

Grażyna Hase. Zawsze w modzie

Grażyna Hase.
Zawsze w modzie

28 kwietnia 2022 r. – 11 września 2022 r.
Muzeum Warszawy
Kuratorka: Agnieszka Dąbrowska

Grażyna Hase. Zawsze w modzie
Wystawa Grażyna Hase. Zawsze w modzie

Grażyna Hase: modelka, projektantka mody, właścicielka galerii sztuki, warszawianka, która współtworzy życie artystyczne i towarzyskie stolicy. Wystawa w Muzeum Warszawy to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artystycznego tej wybitnej twórczyni polskiej mody.

Na wystawie pokazanych jest ponad 200 obiektów. Przede wszystkim są to ubiory, dodatki i projekty z kolekcji Muzeum Warszawy, a także fotografie, filmy i publikacje prasowe.

KARIERA GRAŻYNY HASE
Części wystawy prowadzą przez karierę Grażyny Hase. Pod koniec lat 50. wkroczyła w świat mody jako modelka. Potem zdobyła uznanie jako projektantka. Stworzyła własną markę, wreszcie stała się mentorką dla pokoleń projektantek i projektantów.

Modelka, projektantka, twórczyni marki, mentorka.
Chronologiczne spojrzenie jest także próbą ujęcia dzieła i osoby Grażyny Hase z kilku perspektyw. Jej różnorodną twórczość trudno krótko scharakteryzować, a wielowymiarowa postać projektantki wymyka się prostym klasyfikacjom. Działając w samym centrum branży modowej transformowała ją i rozwijała, zachowując wciąż niezależność i oryginalność.

W twórczości Grażyny Hase prześledzić można przemiany, jakie zaszły w modzie, kulturze i obyczajowości w drugiej połowie XX i na początku XXI wieku. Wyjaśnia kuratorka wystawy Agnieszka Dąbrowska:

Ubiory, projektowane przez nią od 1967 roku, traktowane były jako materializacja peerelowskiej „małej stabilizacji” i sławionych propagandą „sukcesów” epoki Edwarda Gierka. W latach 80., w czasie kryzysu ekonomicznego, postrzegano je jako „powiew luksusu”. Zaś kolekcje Grażyny Hase z lat 90. dokumentują inwencję projektantki, kreującej własną markę w obliczu raczkującego polskiego kapitalizmu.

WARSZAWSKI STYL

Bohaterka drugiego planu wystawy to Warszawa. Jest jak podszewka dla twórczości Grażyny Hase. Była tłem sesji fotograficznych, w stołecznych teatrach prezentowano kolekcje. Tu znajdowały się sklepy firmowe, gdzie można było kupić ubiory jej projektu. Wreszcie tu powstała Galeria Grażyny Hase – najpierw na Marszałkowskiej, a filie na Rynku Starego Miasta i na ul. Senatorskiej. Do dziś lokal przy Marszałkowskiej jest archiwum gromadzącym dokumentację pracy projektantki. W lutym 2022 roku Galeria Grażyny Hase otrzymała od M. St. Warszawy tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.

MODA W MUZEUM WARSZAWY

Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy:

W 2015 i 2017 roku do Muzeum Warszawy trafił obszerny zbiór ubiorów i rysunków projektowych Grażyny Hase – w sumie 354 obiekty. Stanowią one największy i najpełniejszy element kolekcji mody w Muzeum. Widać w tym zbiorze oryginalność stylu Hase. Jest to także świetny materiał do badań nad specyfiką polskiego rynku mody okresu PRL i transformacji ustrojowej, działalności warszawskich instytucji związanych z tą branżą, a także nad kształtowaniem się statusu projektanta mody w Polsce.

„Grażyna Hase. Zawsze w modzie” to pierwsza modowa wystawa w Muzeum Warszawy, które w swoich zbiorach posiada blisko 2500 ubiorów i dodatków związanych ze stolicą. Najstarsze pochodzą z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze – z roku 2021. Na co dzień ich wybór można oglądać w Gabinecie Ubiorów na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie”.

Szczegóły

Początek:
28 kwietnia 2022
Koniec:
11 września 2022
Witryna internetowa:
https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/grazyna-hase-zawsze-w-modzie/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28–42
Warszawa, Mazowieckie 00-272 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 277 44 02
Witryna internetowa:
https://muzeumwarszawy.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.