Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Józef Czapski. Prace na papierze z kolekcji Grzegorza Przewłockiego

9 marca 202320 maja 2023

Józef Czapski, Autoportret, sztuka XX w.,, sztuka polska, grafika
Józef Czapski, Autoportret, sztuka XX w.,, sztuka polska, grafika
Józef Czapski, Autoportret

Józef Czapski znany jest ze swojego długiego i niezwykle bogatego życia. On, pacyfista, odznaczony orderem Virtutti Militari za odwagę w walce z bolszewikami w 1920 roku; on, więzień sowieckich obozów w Starobielsku i Griazowcu w latach 1939-1941; on, oficer w Armii II Korpusu i bliski współpracownik generała Andersa; on, dla którego generał De Gaulle miał zawsze otwarte drzwi; on, arystokrata; on, współzałożyciel paryskiej „Kultury”; on, autor książki „Na nieludzkiej ziemi”… on Czapski, uważał się jednak zawsze, i przede wszystkim, za malarza. W jego niezłomnej artystycznej determinacji, często kaleczonej przez czas, w którym przyszło mu żyć, czuje się wspólnotę z duchem Vincenta van Gogha.

Galeria aTAK ma zaszczyt pokazać Józefa Czapskiego przede wszystkim jako rysownika. Prezentujemy kilkadziesiąt prac z kolekcji Grzegorza Przewłockiego, wnuka Karoliny, starszej siostry malarza.

Czapski wplątany w wojenne zawieruchy często nie mógł po prostu malować. Może z konieczności więc jego artystyczną potrzebą stało się rysowanie. Notował w formie szkiców wszystko, co przeżywał, co go otaczało, co zwracało jego uwagę. Nigdy nie rozstawał się ze swoim zeszytem, rysował wszędzie: w kawiarniach, barach, na przyjęciach, wystawach, w metrze, pociągu, na przystankach, w plenerze.

Józef Czapski, Zbigniew Herbert, sztuka XX w., grafika, sztuka polska, niezła sztuka
Józef Czapski, Zbigniew Herbert | 1966

Takiego Józefa Czapskiego pragnie przybliżyć Galeria aTAK. Pokazujemy kilkadziesiąt rysunków i kilka prac olejnych. Grzegorz Przewłocki, już jako nastolatek, poznał swego wuja, który, mimo dojrzałego wieku, stał się jego przewodnikiem po Paryżu, zabierał do kina, na koncerny, na wystawy i z którym do końca jego życia pozostawał w bardzo bliskiej i serdecznej relacji. Przy okazji niemal każdego spotkania Czapski obdarowywał Grzegorza swoimi rysunkami. Tak powstała ta wyjątkowa kolekcja. Oprócz pejzaży, scen z codziennego życia, znajdują się w niej także portrety osób bliskich Czapskiemu: członków jego rodziny i przyjaciół, jak choćby Herberta, Mrożka, Malraux czy Dedeciusa.

Szczegóły

Początek:
9 marca 2023
Koniec:
20 maja 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.atak.art.pl/pl/

Miejsce wydarzenia

Galeria aTAK
ul. Mazowiecka 11/38
Warszawa, 00-052 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 826 50 55
Witryna internetowa:
http://www.atak.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.