Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Memento vitae. Malarstwo Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie

16 lutego 20244 sierpnia 2024

Józef Czapski, Młody mężczyzna na czerwonym tle, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Józef Czapski, Młody mężczyzna na czerwonym tle, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Józef Czapski, Młody mężczyzna na czerwonym tle | 1980

„Piątek. Napisałem na okładce tego nowego kajetu tylko: memento! Bo tu nie chodziło mi tylko o memento Mori, ale o memento Vitae, które jeszcze mnie czeka, czy będzie trwało to życie dzień, czy parę lat!” – zanotował w jednym z ostatnich swoich dzienników 91-letni Józef Czapski.

Wystawa Memento vitae to pierwsza prezentacja całej kolekcji malarstwa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kolekcja ta liczy obecnie (stan na koniec grudnia 2023 roku) 27 obrazów olejnych i 2 olejne szkice do obrazów. Powstała przeważnie dzięki darom, a także pojedynczym zakupom. Już w roku 1958, dzięki staraniom legendarnej kustoszki Muzeum, Heleny Blum, zakupiono bezpośrednio od autora Czerwoną kawiarnię (1956), w roku 1960 Ministrantów (1955), a w roku 1967 Starą kobietę – Femme Forte (1965). W roku 1991 dzięki Tadeuszowi Nyczkowi MNK zakupiło Kobietę w oknie (1977) ze zbiorów Katarzyny i Zbigniewa Herbertów, a w latach 2021–2022 Parę (niedatowany) i Młodzieńców na plaży w Dinard (1970) od Renaty i Marka Szypulskich.

Obrazy Czapskiego ze swoich zbiorów darowali MNK Elżbieta Colin-Łubieńska, Barbara i Richard Aeschlimannowie, Adela Maria z Bohomolców Żeleńska i Władysław Żeleński, siostry Łubieńskie – Róża (pseudonim artystyczny Rula Lenska), Gabriela Łubieńska-Steele i Anna, Lady Frances Phipps, Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa i Andrzej Wajda, Renata i Marek Szypulscy oraz Polski Fundusz Humanitarny (Fonds Humanitaire Polonais) w Lailly-en-Val we Francji.

Najwcześniejszy obraz w naszej kolekcji to Patrycja Newey w „Tosce” (1953); najpóźniejsze pochodzą z końca lat 80. i początku lat 90., gdy artysta był już – jak pisał w dziennikach – „prawie zupełnie ślepy”.

Józef Czapski, Pociąg podmiejski, malarstwo, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Józef Czapski, Pociąg podmiejski | 1967, zbiory MNK

Józef Czapski, choć czerpał z malarstwa francuskiego i był zmuszony żyć i tworzyć na emigracji, widział swoje malarstwo przede wszystkim w Polsce, na tle malarstwa polskiego. Pod koniec życia rozmyślał nad sensem swojej pracy i tym, co zostanie.

„Więc co przyniosła nasza fala kapistowska i ja w szczególności. Umęczenie przez czyste malarstwo. Co to znaczy? […]Może mój testament to tylko wola malarska podniesienia choć o mały szczebel QUALITÉ MALARSKIEJ na gruncie polskim, gdzie moje malarstwo jest zaledwie znane. […] Czy coś z tego zaistnieje, czy będzie połknięte przez nowy koniec świata, to już sprawa nie moja!”.

Kuratorka: Agnieszka Kosińska

Szczegóły

Początek:
16 lutego 2024
Koniec:
4 sierpnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/memento-vitae-malarstwo-jozefa-czapskiego-w-zbiorach-muzeum-narodowego-w-krakowie

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Pawilon Józefa Czapskiego
Piłsudzkiego 12
Kraków, 30-062
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 58 40
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/oddzial/pawilon-jozefa-czapskiego/o-pawilonie
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.