Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tania Bohuslavska. Potrzebuję czasu i przestrzeni na płacz

13 maja 202222 maja 2022

Tania Bohuslavska, War diary, malarstwo, Niezła Sztuka

Tania Bohuslavska.
Potrzebuję czasu i przestrzeni na płacz

13 maja 2022 r. – 22 maja 2022
Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy
Kuratorka: Danuta Milewska

Tania Bohuslavska, War diary, malarstwo, Niezła Sztuka
Tania Bohuslavska, War diary | 2022, photo: Courtesy of the artist

Wystawa „Potrzebuję czasu i przestrzeni na płacz” to sytuacja, w której artystka wskazująca na potrzebę przepływu emocji, bezpośrednio związanych z doświadczeniem wojny, staje w swojej sprawczości i kreuje przestrzeń na płacz.

Wojna jest końcem świata i światów, co dzieli je na „przed” i „po”, a dla wielu osób – w ogóle na jakiekolwiek „po”. Końcem światów – bo człowiek jest światem, a kiedy życie ludzkie nie jest najwyższą wartością – jest to koniec człowieczeństwa. Zanim wybuchła wojna na pełną skalę z Ukrainą, rozpoczęłam projekt artystyczny dotyczący traumy, związany z wojną, z rosyjską interwencją wojskową trwającą od 2014 roku. Po rozpoczęciu działań wojennych na pełną skalę zostałam zmuszona do ucieczki. Kiedy przekraczałam granicę, czytałam właśnie o zabitych dzieciach, rannych kobietach i dzieciach, i zdałam sobie sprawę, że potrzebuję przestrzeni, w której mogłabym pobyć sama, gdzie mogłabym się wypłakać. Wiedziałam też, że muszę jak najszybciej rozpocząć nową serię prac, i to był punkt wyjścia, intencja, która dalej się rozwija. 

Tania Bohuslavska, autoportret z performensu For healing, malarstwo, Niezła Sztuka
Tania Bohuslavska, Autoportret z performensu For healing | 2019

Dzięki programowi rezydencji artystycznych Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy otrzymałam możliwość zamieszkania i kontynuowania działalności artystycznej, a tym samym dawania świadectwa temu, co dzieje się obecnie w moim kraju i wśród ludzi, w takiej formie, jaka jest dla mnie możliwa. Jestem wdzięczna Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy, że będzie również tą przestrzenią, w której będę mogła pokazać swoje prace i w której będzie można sobie pozwolić na coś takiego jak „płacz”. To ważny punkt – kiedy myślisz o wrogu, który może przyjść do twojego domu, nie możesz sobie pozwolić na łzy, musisz być w defensywie, moralnie i fizycznie, i wspierać innych, to jest to zupełnie inny „tryb”. A w ogóle głębokie emocje i płacz to coś, czym tylko czasami można się dzielić z najbliższymi i przyjaciółmi. Dlatego ten cykl prac jest również poświęcony solidarności Polski z Ukrainą, która wywarła na mnie głębokie wrażenie. ~ T. Bohuslavska, artystka

Szczegóły

Początek:
13 maja 2022
Koniec:
22 maja 2022
Witryna internetowa:
https://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/tania-bohuslavska-potrzebuje-czasu-i-przestrzeni-na-placz/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.